Ogniwa fotowoltaiczne – jak działają?

fotowoltaika

Termin ,,fotowoltaika” jest coraz częściej rozpoznawany poprzez różnego typu kampanie zachęcające do stosowania tego rozwiązania. Nic dziwnego, gdyż wytwarzanie prądu za sprawą zjawiska fotowoltaicznego jest ekologicznym podejście, a właśnie tego wymaga od ludzi planeta w dzisiejszych czasach. Do tego dochodzą liczne promocje i dofinansowania na panele fotowoltaiczne, które prezentują się bardzo ciekawie. Ogniwa fotowoltaiczne dobrej jakości są jednak kluczem do tego, aby domowa elektrownia słoneczna spełniała swoje zadanie. Są to nowoczesne urządzenia, które odpowiadają za wytwarzanie energii. Warto zatem dowiedzieć się co nieco na temat samych ogniwa fotowoltaicznych.

Za co odpowiadają ogniwa fotowoltaiczne?

Trzeba wiedzieć, że ogniwa fotowoltaiczne w Warszawie odpowiadają za prawidłowe działanie elektrowni słonecznych. Ogniwo tego typu działa dzięki zawartości krzemu. Ogniwa są półprzewodnikiem, a dopiero pod wpływem światła słonecznego energia jest wytwarzana. Warto zastanowić się również na temat tego, jak ogniwo fotowoltaiczne wytwarza prąd stały. Dzieje się tak za sprawą płytki krzemowej. Jedna z warstw płytki jest skierowana w stronę słońca i jest domieszkowana ujemnie, a druga natomiast dodatnio. Wytwarza się wówczas pole elektryczne. Fotony padające na ogniwo wytwarzają elektrony. Zamknięcie obwodu pomiędzy płytkami sprawia, że prąd może zacząć płynąć.

Jaka jest różnica pomiędzy kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi?

Różnica pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami jest czymś, nad czym również warto się zastanowić. Kolektor słoneczny to urządzenie, które zbudowane jest z cienkich rurek wypełnionych glikolem. Promienie słońca nagrzewają roztwór glikolu. Najprościej mówiąc, kolektory słoneczne odpowiadają za dostarczenie ciepła, podczas gdy panele fotowoltaiczne odpowiadają za prąd. Zbudowane są one z modułów (połączone ogniwa), które dzięki zjawisku fotowoltaicznemu są w stanie wytwarzać prąd. Istotne jest jednak to, aby decydując się na to rozwiązanie wybrać dobry montaż paneli słonecznych w Warszawie. Zamontowanie ich jest rzeczą bardzo ważną i trzeba mieć to na uwadze.