Panele słoneczne – jak o nie dbać?

panele fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne, które wykorzystują tak zwane panele słoneczne w ostatnich latach znacząco zyskały na popularności w naszym kraju. Wynika to z wielu czynników w tym troski o środowisko no i oczywiście cen prądu, które stale rosną. Aby jednak panele słoneczne działały prawidłowo trzeba o nie dbać. Jak to prawidłowo robić?

Kto może zadbać o panele słoneczne?

Chcąc odpowiednio zadbać o swoje panele słoneczne w Cieszynie najprostszym, lecz nie najtańszym rozwiązaniem jest oczywiście skorzystanie z usług przedsiębiorstwa, które się w tym specjalizuje. Posiada ono nie tylko pracowników dysponujących wymaganą wiedzą i doświadczeniem, ale też sprzęt, który wymagany jest do odpowiedniej pielęgnacji paneli słonecznych.

Firmy, które najlepiej mogą pomóc w pielęgnacji i serwisowaniu paneli to najczęściej przedsiębiorstwa oferujące całe systemy solarne w Cieszynie, a także zajmujące się ich profesjonalnym montażem. W ten sposób można otrzymać kompleksowe usługi obejmujące wybór instalacji, montaż, a także jej serwisowanie.

Jak można samodzielnie dbać o panele solarne?

O panele solarne w pewnym stopniu można jednak zadbać również samodzielnie. Wiele osób o tym nie wie, lecz panele solarne, aby działać odpowiednio muszą być regularnie czyszczone, o czym wielu ich posiadaczy zapomina lub robi to nieodpowiednio. Podstawa czyszczenia paneli to oczywiście odpowiedni sprzęt. W tym celu należy wykorzystać miękką szczotkę lub gąbke. Dodatkowo musi ona mieć oczywiście odpowiednio długi uchwyt tak, by można było sięgnąć panele, które są zamontowane na dachu.

Gdy już posiadamy sprzęt do mycia paneli solarnych pora przygotować odpowiedni płyn, który na to pozwoli. W tym celu sprawdza się najlepiej roztwór wody demineralizowanej i izopropanolu w proporcjach 1:1. Gdy już mamy wszystko przygotowane pora przejść do mycia. To przede wszystkim nie powinno odbywać się za dnia, gdy panele pracują i docierają do nich promienie słoneczne, przez co są nagrzane. W ten sposób można je łatwo uszkodzić.