RTG panoramiczne zębów – kiedy należy je wykonać?

RTG panoramiczne zębów to bardzo uniwersalne badanie. Kiedy konieczne jest jego wykonanie?

RTG panoramiczne zębów – wskazania do wykonania tego badania

Rozwój technologii rentgenowskiej jest naprawdę imponujący. Mimo że ten typ badań ma mniej niż 100 lat, obecnie możemy w kontekście RTG mówić o całkowitym bezpieczeństwie, bezinwazyjności, a także ekspresowym czasie wykonywania zabiegu. Nic więc dziwnego, iż w wielu odnogach medycyny tego typu zabiegi są obecnie wręcz absolutną podstawą. W tym przypadku, mówiąc o stomatologii, bardzo ważne badanie to tak zwane RTG panoramiczne zębów w Poznaniu. Ogromną zaletą tego badania bez cienia wątpliwości jest fakt, iż obejmuje ono nie tylko zęby czy jamę ustną, ale również i wszystko, co wokół niej. Na panoramicznym RTG będziemy mogli również poddać analizie żuchwę, szczękę, a także stawy skroniowo-żuchwowe. Jest to więc naprawdę kompleksowe badanie, które wykonywane jest nie tylko w przypadku wystąpienia stanów chorobowych, ale również w momencie, gdy na przykład pacjent jest w trakcie leczenia ortodontycznego czy implantologicznego.

Jak dokładnie wygląda proces wykonywania RTG panoramicznego zębów?

Sam rentgen stomatologiczny w Poznaniu nie różni się zbytnio o innych badań RTG, przynajmniej jeżeli chodzi o absolutne podstawy. Pacjent podczas wykonywania zabieg musi stać w bezruchu, a na dodatek musi pozbyć się wszystkich metalowych elementów ze swojego ciała, chyba że są do niego przytwierdzone na stałe, jak aparat ortodontyczny. Jeśli jednak chodzi konkretnie o panoramiczne RTG, trzeba tutaj wspomnieć o fakcie, iż bardzo często pacjent będzie musiał złapać zębami za specjalny, jednorazowy uchwyt. Pozwala to na właściwe wypozycjonowanie całego aparatu. Potem jednak cały procestrwa od kilku do kilkunastu sekund – i tyle!

W poszukiwaniu placówki, która wykona RTG panoramiczne zębów

Nie każdy gabinet stomatologiczny będzie w stanie wykonać RTG panoramiczne. Dlatego też warto jest zawczasu sprawdzić, które placówki w okolicy posiadają taką możliwość, by nie zostać zaskoczonym.