Pogrzeb z kremacją – dla kogo?

kremacja ciala

W przypadku pogrzebu z kremacją warto jest pamiętać o kilku najistotniejszych kwestiach, nie tylko o woli zmarłego, choć ta jest rzecz jasna najważniejsza.

Pogrzeb z kremacją – dlaczego tak wiele osób deklaruje taką metodę pochówku?

Każdy z nas prędzej czy później myślał o tym, jak będzie wyglądała jego śmierć oraz jak będzie wyglądać cała ceremonia pogrzebowa. W tych rozważaniach z pewnością przewinął się również sam sposób pochówku. Niektórzy obstają przy klasycznym pochówku w trumnie, jednakże wiele osób twardo stoi za tym, iż dla nich jedyna akceptowalna metoda to pogrzeb z kremacją na Mokotowie. Skąd jednak bierze się taka decyzja? Przede wszystkim chodzi niejako o to, by ich ciało nie usiało zostać wystawiane na publiczne oględziny. Dla niektórych zaś najzwyczajniej w świecie odrażająca jest wizja, iż ich ciało spoczywające w trumnie będzie się rozkładać i gnić, a czasem, kiedy osoba zginęła śmiercią tragiczną, kremacja jest jedynym wyjściem na godny pochówek. Z tego też względu zdecydowanie wolą oni kremację, a bliscy osoby, która właśnie zmarła, zazwyczaj szanują jej wolę.

Pogrzeb z kremacją – jak wygląda proces kremacyjny?

Jeżeli chodzi o pochówek na Mokotowie w formie kremacji, warto wspomnieć o tym, jak on tak naprawdę wygląda. Bliscy zazwyczaj mają czas na pożegnanie ciała w specjalnym pokoju, a następnie jest ono zabierane do pieca kremacyjnego. Proces trwa od dwóch do trzech godzin, a w piecu osiągana jest temperatura w przedziale 800 – 1200 stopni Celsjusza. Następnie prochy trafiają do młynka, gdzie są rozdrabniane, a następnie wkładane są worek i umieszczane w urnie. W niej mogą znaleźć się również drobne pamiątki, jeżeli życzył sobie tego zmarły bądź jego rodzina.

Jakie są koszty kremacji w Polsce?

W Polsce kremacja jest usługa odpłatną i rodzina musi być gotowa na poniesienie jej kosztów. Najczęściej jednak nie są to największe koszty, a taka usługa będzie kosztować od 500 do 900 złotych – wszystko związane z faktem, iż cena może zmieniać się w zależności od miasta oraz samego krematorium.