Skanery zwykle kojarzone są z urządzeniami biurowymi, które pozwalają na przeniesienie danych na papierze na ekran komputera. Jednak obecnie do dyspozycji są także inne typy skanerów – skanery 3D, które potrafią odtworzyć wygląd konkretnych przedmiotów, ale także obszarów w trzech wymiarach.
Na czym polega skanowanie 3D?
Proces skanowania 3D jest rodzajem techniki pozwalającej na odtworzenie na ekranie komputera, w odpowiednim oprogramowaniu, wyglądu skanowanych przedmiotów w trzech wymiarach.
Podczas gdy zwykłe skanowanie dokumentów pozwala jedynie na stworzenie ich płaskiego odbicia, to skanowanie 3D umożliwia już uchwycenie wszystkich trzech wymiarów, dlatego wynikiem skanowania jest bryła albo zbiór brył przestrzennych.
Obecnie technologia skanowania 3D wybierana jest coraz częściej, ponieważ znacznie ułatwia ona prowadzenie wielu procesów w różnych branżach – przemyśle, budownictwie, architekturze, branży automotive i nie tylko.
Jakie urządzenia używane są do skanowania 3D?
Aby można było wykonać skanowanie 3D, konieczne jest posiadanie niezbędnego sprzętu. Do tego celu używane są skanery 3D, które dokonują pomiarów odległości punktów w przestrzeni. Ponadto mogą być one wyposażone w specjalne kamery.
Do skanowania mniejszych przedmiotów wykonuje się skanery stacjonarne, ale warto wskazać, że skanowanie możliwe jest też z wykorzystaniem skanerów mobilnych, które mogą zmieniać swoje położenie. Takie mobilne skanery najczęściej używane są podczas skanowania obszarów.
Co można skanować w 3D?
Skanowanie 3D ma bardzo szerokie zastosowanie i tak naprawdę daje ono niemalże nieograniczone zastosowanie, gdy konieczne jest zebranie materiałów w 3D.
Za pomocą skanowania 3D można między innymi uzyskać trójwymiarowe modele małych przedmiotów jak części maszyn czy biżuteria, ale również można skanować pojazdy czy nawet całe budynki i tereny zewnętrzne.
Pobrane wtedy informacje przetwarzane są odpowiednio w komputerze i pozwalają na przygotowanie kompleksowej dokumentacji. Na jej podstawie można potem wykonywać modele 3D, wizualizacje, można je animować, przygotowywać tak zwane wirtualne spacery.
Bardzo często skanowanie 3D stosowane jest także w celu odwrotnego projektowania, czyli do wykonania projektów za pomocą gotowych przedmiotów. Ma ono wtedy zastosowanie w sytuacjach, gdy oryginalna dokumentacja nie jest dostępna.
Kompleksowe usługi skanowania 3D oferują obecnie firmy, które posiadają nowoczesne zaplecze pozwalające na wykonanie prac tego typu. Z dokładnym zakresem usług w ramach skanowania 3D oraz innych usług 3D można zapoznać się w internecie na stronach firm prowadzących tego typu obsługę.