Płyty ażurowe z betonu są bardzo popularnym materiałem. Doskonale wpasowują się w otoczenie prywatnych posesji, ale i firmowych terenów. Wykonuje się z nich podjazdy, umocnienia skarp oraz zbiorników wodnych. Można dzięki nim utwardzić ścieżki dla pieszych. Na rynku występują w różnych kształtach i wielkościach, dostępnych jest również kilka kolorów. Cechują je również atrakcyjna cena i łatwość montażu. Dowiedz się, jak zrobić z nich podjazd!
Charakterystyka betonowych płyt ażurowych
Płyty ażurowe to popularne rozwiązanie z uwagi na wiele zalet. Pozwalają na stworzenie terenów biologicznie czynnych, które można wykorzystać na różne sposoby. Są stosunkowo niedrogie i łatwe w układaniu. W wielu lokalizacjach zastępują one tradycyjne nawierzchnie, są przyjazne dla środowiska. Zapewniają dobre odwodnienie terenu, pozwalają na zbieranie wody opadowej, która łatwiej przenika do gleby. W efekcie pobliskie rośliny mają zapewnione optymalne warunki do wzrostu.
Jak podkreślają specjaliści firmy Parbet, ażurowe płyty betonowe są odporne na ściskanie. Dzięki temu sprawdzają się jako ścieżki dla pieszych, ale również droga dla samochodów osobowych. Elementy te nie odkształcają się i nie pękają, nawet w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Decydując się na takie rozwiązanie można stworzyć niezwykle trwałą nawierzchnię, która nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji ani konserwacji.
Podjazd z płyt ażurowych – jak wykonać?
Wykonanie podjazdu z betonowych płyt ażurowych wymaga przeprowadzenia kilku etapów. Proces ten obejmuje:
- przygotowanie podłoża,
- podbudowę,
- obramowanie,
- podsypkę,
- układanie płyt,
- wypełnienie otworów.
Planując podjazd z płyt ażurowych trzeba wybrać ich optymalny kształt, wielkość i kolorystykę. Podłoże musi być wcześniej przygotowane, precyzyjnie wyznaczone, oczyszczone i zagęszczone.
Właściwa podbudowa ma znaczenie dla trwałości nawierzchni. Wszelkie nieprawidłowości mogą skutkować odkształceniami i pękaniem płyt. Niezwykle ważne jest również obramowanie, które wykonuje się przy pomocy krawężników, obrzeży lub palisad. Wybór w tym przypadku należy do inwestora, który musi uwzględnić m.in. przeznaczenie nawierzchni. Ostatnią warstwę na płytach stanowi podsypka, która ma wyrównać podłoże i ułatwić montaż kolejnych elementów. Ułożenie płyt jest procesem dość prostym, podczas którego trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie odstępy i wysokości. Dopiero ostatni etap, wypełnianie otworów, umożliwia korzystanie z podjazdu. Można go wykonać za pomocą ziemi i trawy, żwiru lub kruszywa łamanego.