Stan surowy zamknięty – co oznacza i co obejmuje?

surowy stan przy budowie domu

Mawia się, że stan surowy zamknięty to jedne z najważniejszych momentów na każdej budowie domu. To właśnie ten moment jest wyznacznikiem zakończenia wszelkich prac konstrukcyjnych. Od teraz ekipa budowlana może zająć się instalacjami mediów, wykonywaniem ocieplenia czy pracami wykończeniowymi. Stan surowy zamknięty pozwala też na uruchomienie instalacji grzewczej. Czym więc jest ten etap wznoszenia konstrukcji budynku?

Stan surowy zamknięty – charakterystyka

Każdy fachowiec budowlany, taki jak Ci z firmy KOM & BUD z Osielska pod Bydgoszczą wie, że stan surowy zamknięty to kluczowy etap. Oznacza on, że wszystkie strategiczne elementy konstrukcji domu zostały wykonane. W praktyce Inwestor może cieszyć się z domu, który ma:

  • ściany konstrukcyjne;
  • stropy;
  • konstrukcję dachową i pokrycie dachowe (może być tymczasowe);
  • kominy;
  • drzwi;
  • okna.

Określenie „stan surowy zamknięty” wskazuje, że budynek nie nadaje się jeszcze do zamieszkania, ale można już go zamknąć. Żadnym otworem nie można się do niego przedostać, ponieważ ma zamontowane drzwi i okna, a także konstrukcję dachową. Fakt zamknięcia konstrukcji oznacza, że można przystąpić do kolejnych prac.

Stan surowy zamknięty przed zimą – dlaczego to ważne?

Konstrukcja, która nie jest przykryta dachem, zbiera mnóstwo wody do wewnątrz. Dopóki nie zostanie zamknięta od góry, nie można przystępować do prowadzenia prac w środku. Ekipa budowlana może jedynie wykonywać stawianie ścianek działowych, ale tylko w tych pomieszczeniach, które są przykryte stropem. Brak drzwi i okien uniemożliwia również zabezpieczenie budowy przed niepowołanymi osobami. Zamknięcie stanu surowego pozwala też na rozpoczęcie prac instalacyjnych, czy ocieplanie budynku. Gdy wnętrze jest zabezpieczone przed wpływem wilgoci i chłodu można przystępować do prowadzenia prac wykończeniowych. Bez tego trudno mówić o trwałym efekcie i profesjonalnie wykonanej pracy. Wykonanie stanu surowego zamkniętego warto powierzyć jednej ekipie budowlanej. Dzięki temu wszystkie kluczowe etapy wykonywane są w krok po kroku bez przestojów. To wpływa na tempo prac oraz jednolitą jakość realizacji projektu. Dlatego należy szukać wyspecjalizowanej ekipy z kompleksowymi umiejętnościami.