Największe zalety złączy śrubowych

zlacza srubowe

Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem na łączenie dwóch metalowych elementów konstrukcji było nitowanie i spawanie. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się do tego złącza śrubowe, które dzięki wykorzystaniu nowych stopów metali, są zdecydowanie odporniejsze. Zapewniają stabilne i wytrzymałe połączenie, jednocześnie umożliwiając szybki demontaż bez uszkadzania konstrukcji. Jakie jeszcze zalety mają złącza śrubowe?

Złącza śrubowe jako alternatywa dla spawania i nitowania

Śruby oraz dopasowane do nich nakrętki są wykorzystywane przede wszystkim w sytuacjach, gdy konieczne jest wykonanie łączenia dwóch elementów konstrukcji, maszyn czy urządzeń. Jest to sposób na stworzenie stabilnego i wytrzymałego połączenia o wysokiej nośności.

Użycie złączy śrubowych pozwala na szybkie połączenie dwóch części konstrukcji. Zazwyczaj obejmuje nawiercenie otworów o odpowiedniej wielkości i umiejscowieniu, wprowadzenie w otwór nakrętek łącznikowych lub śrub, a następnie — skręcenie elementów w całość. Wykorzystanie połączeń śrubowych, w porównaniu do spawania lub nitowania, cechuje się znacznym skróceniem całego procesu.

Zaletą wykorzystania śrub i nakrętek łącznikowych jest również fakt, że da się je w każdej chwili zdemontować. Ma to znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy konieczne okazuje się serwisowanie. W przypadku łączeń spawanych lub nitowanych osoba zajmująca się naprawą musi poświecić dużo czasu na samo rozmontowanie urządzenia, co w przypadku złączy śrubowych jest to o wiele prostsze. Dodatkowo po zakończeniu można wykorzystać te same śruby do ponownego montażu, co nie jest wykonalne przy nitach czy spawach.

Ekonomia zastosowania złączy śrubowych

Wykorzystanie złączy śrubowych okazuje się rozwiązaniem wysoce ekonomicznym. Wszelkiego rodzaju śruby, podkładki czy nakrętki łącznikowe są wielorazowe. Oznacza to, że po rozkręceniu metalowej konstrukcji nie ma konieczności kupowania nowych elementów.

W sytuacji, gdy podczas naprawy ulegną one uszkodzeniu lub okażą się mocno wyeksploatowane, możliwe jest dokupienie kolejnych. Szeroki asortyment śrub i innych artykułów znaleźć można np. w sklepie Śruby 24. Oprócz dużego wyboru produktów, pracownicy sklepu zapewniają profesjonalne doradztwo techniczne oraz pomoc przy wyborze najlepszych rozwiązań konstrukcyjnych.

Analizując aspekt ekonomiczny duże znaczenie ma również szybkość wykonywania połączeń przy wykorzystaniu złączy śrubowych. Podczas produkcji maszyn i urządzeń pozwala to na znaczne zwiększenie wydajności oraz opłacalności całego procesu.