Turbosprężarki – jak wygląda mechanizm ich działania?

samochody

Od wielu lat w jednostkach napędowych samochodów osobowych, a przede wszystkim ciężarowych pojawiają się turbosprężarki. Pozwala ona na znaczne zwiększenie mocy oraz momentu obrotowego, przez co są lubiane przez miłośników szybkiej jazdy. Czym jednak dokładnie jest turbosprężarka i w jaki sposób ona działa?

Czym jest turbosprężarka i jak jest zbudowana?

Aktualnie powstało wiele warsztatów remontujących turbosprężarki we Wrocławiu. Wynika to z popularyzacji tej maszyny, która jest uznawana za część osprzętu silnika. Jest to specjalna maszyna, dzięki której do silnika powietrze może dostawać się w większych ilościach. Jak sama nazwa wskazuje turbosprężarka składa się z dwóch części, turbiny oraz sprężarki.

Diagnostyka turbosprężarki zazwyczaj obejmuje obie jej części. Pierwsza z nich to turbina. Jest to tak zwana gorąca część, która połączona jest wspólnym wałem z częścią zimną, czyli sprężarką. W środku sprężarki znajdziemy specjalne łopatki, które napędzają powietrze i czasem posiadają one zmienną geometrię.

Jak działa turbosprężarka?

Element jakim jest turbosprężarka podczas działania wykorzystuje spaliny z silnika w celu napędzenia turbiny, która następnie podaje większą ilość powietrza do komory spalania tym samym zwiększając moc. Sam początek działania turbosprężarki bywa zwany turbodziurą. Potrzebuje ona bowiem czasu by się napędzić. Wtedy silnik otrzymuje więcej paliwa, lecz moc drastycznie nie wzrasta, gdyż turbosprężarka zaczyna dopiero podawać większe ilości powietrza w celu wzbogacenia mieszanki paliwowej.

To jak wydajna jest turbosprężarka zależy od jej budowy. Aby była jak najbardziej wydajna stosuje się na przykład łopatki turbiny o zmiennej geometrii, dzięki którym możliwe jest podanie większych ilości powietrza. Dobra alternatywa to na przykład zawór obejściowy, który otwiera się gdy ciśnienie przekroczy ustaloną ilość i właśnie przez zawór omijający turbinę spaliny trafiają tam gdzie powinny. Aktualnie tym jak pracuje turbosprężarka steruje komputer.