Prasa mimośrodowa – czym się charakteryzuje?

prasa

W zakładach przemysłowych, których działanie w dużej mierze opiera się na obróbce metalu najważniejsze jest kilka rzeczy. Mowa tu przede wszystkim o efektywności, precyzji oraz powtarzalności. W ich osiągnięciu pomóc mogą tak uniwersalne maszyny jak prasa mimośrodowa. Czym ona jest i czym się charakteryzuje?

Czym jest prasa mimośrodowa?

Wśród maszyn wykorzystywanych przemysłowo jedną z częściej wykorzystywanych jest prasa mimośrodowa. Jest to uniwersalna maszyna pracująca przy obróbce metalu, która może kształtować go w dowolny sposób. Jest ona przystosowana do pracy w szybkich i efektywnych cyklach, co sprawia, że jest dosyć popularna.

Prasy mimośrodowe są w stanie ingerować w metal za pomocą suwaka oraz wyrzutnika. Jej ogromna zaleta to przede wszystkim uniwersalność. Jednym z zadań wykonywanych przez prasę mimośrodową jest na przykład wykrawanie otworów w metalu.

Co potrafi prasa mimośrodowa?

Uniwersalność prasy mimośrodowej przejawia się tym, że jest ona w stanie kształtować metal na wiele sposobów. Zajmuje się ona bowiem wykrawaniem otworów, czyli dziurkowanie, a ponadto potrafi metal formować, giąć, a także nitować. Z tego powodu jest ona świetną inwestycją, która przede wszystkim sprawdza się w warunkach, w których przestrzeń jest dość mocno ograniczona.

Kolejne pozytywne cechy prasy mimośrodowej to także jej trwałość. Konstrukcja ta nie należy do bardzo awaryjnych, a do tego jej serwisowanie jest raczej tanie, przez co koszty eksploatacji są naprawdę rozsądne i atrakcyjne.

W jakich miejscach wykorzystuje się prasę mimośrodową?

Oczywiście prasa mimośrodowa to maszyna przemysłowa, która jest wykorzystywana we wszelkiego rodzaju fabrykach oraz zakładach produkcyjnych, które do tworzenia produktów wymagają obróbki metalu. Niektóre prasy mimośrodowe trafiają jednak również do na przykład narzędziowni czy też warsztatów. Każde z miejsc korzysta z nieco innej prasy i główna różnica to przede wszystkim wielkość suwaka, która determinuje to jak wielkie bloki metalu mogą być obrabiane.