Ubezpieczenie na życie – czy oferuje nam ono coś więcej niż odszkodowanie?

parasol rysowany nad rodziną

Wielu z nas, najprawdopodobniej nawet większość, nie jest przygotowana na skutki ewentualnych nieszczęśliwych zdarzeń. Choroba, hospitalizacja czy nawet wypadek mogą zaskoczyć nas praktycznie w każdym momencie. Oczywiście najlepiej, jeśli coś takiego nigdy się nie wydarzy i nikomu tego nie życzymy, jednak najlepiej pomyśleć o jakimś zabezpieczeniu na wypadek, gdyby zły los nie chciał nas ominąć. Właśnie to jest jedna z sytuacji, gdzie najbardziej przyda nam się ubezpieczenie na życie. To jego podstawowa funkcja, jak i zaleta – dobry produkt ubezpieczeniowy musi nas chronić. Na rynku jednak są opcje, które pozwalają na wykorzystanie ubezpieczenia w innym celu, jak choćby odkładanie pieniędzy na przyszłość dziecka czy dowolny cel, jaki będziemy chcieli spełnić w przyszłości. Zaskoczeni? To nie jest wszystko, co jest w stanie zaoferować nam ubezpieczenie na życie – zapraszamy do lektury!

Ubezpieczenie na życie – co nam daje?

Decydując się na ubezpieczenie na życie, na pewno mamy świadomość tego, że w razie jakiegoś nieszczęśliwego wypadku ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłacenia nam odszkodowania. Jednakże stosunkowo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że to tylko jedna z funkcjonalności tego produktu ubezpieczeniowego. Nie bez powodu ubezpieczenie na życie to najczęściej wybierane przez Polaków ubezpieczenie. Co w takim przypadku może nam ono zagwarantować?

Nie tylko odszkodowanie!

Odszkodowanie za wypadek to tylko jedna z opcji. W zależności od ubezpieczenia, możemy mieć także zapewnioną hospitalizację czy rehabilitację. Ubezpieczyciel może nawet wypłacić nam rentę, jeśli na skutek nieszczęśliwego zdarzenia stracimy zdolność do wykonywania pracy zarobkowej.

Zabezpieczenie naszej rodziny a ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie jest także gwarancją godnego życia dla naszej rodziny, jeśli na skutek nieszczęśliwego wypadku stracimy życie. Podpisując umowę, deklarujemy się, komu chcemy przekazać kwotę z ubezpieczenia, jeśli nas zabraknie. Wydaje się to szczególnie istotne dla tych z nas, którzy mają rodziny z dziećmi – w ten sposób możemy zapewnić im lepszą przyszłość, nawet jeśli już nas z nimi będzie. To przykry scenariusz, ale niestety musimy być świadomi tego, że może się nam przydarzyć.

Ubezpieczenie na życie a oszczędzanie kapitału

Ubezpieczenie na życie ma jednak jeszcze szereg innych funkcjonalności, niezwiązanych bezpośrednio z wypadkami. Możemy choćby wybrać ubezpieczenie na życie z opcją oszczędzania – co to oznacza? Otóż część naszej składki nie przepadnie, a my będziemy mieli możliwość jej wypłacenia. Wydaje się to bardzo dobrą alternatywą dla lokaty czy konta oszczędnościowego, których stopy zwrotu z roku na rok maleją. Ciężko pracując i odkładając pieniądze na koncie, może zdarzyć się tak, że inflacja „zje” sporą część naszych oszczędności – pieniądze będą miały po prostu mniejszą wartość niż na początku, kiedy je tam ulokowaliśmy. Ubezpieczenie na życie w tym wypadku da nam dwie korzyści – z jednej strony zyskamy zabezpieczenie na różne nieszczęśliwe koleje losu, z drugiej natomiast będziemy mogli zaoszczędzić nasz kapitał.

Ubezpieczenie na życie może nam posłużyć do oszczędzenia kapitału na różne okoliczności. Jakie? Choćby oszczędzanie na emeryturę, na dzieci czy po prostu na dowolny cel. Kwota ubezpieczenia jest zazwyczaj na tyle niewielka, że nie wpłynie znacząco na nasz codzienny budżet, jednocześnie gdy będzie sumiennie odkładana i odpowiednio się skumuluje, może bardzo miło nas zaskoczyć.

Ubezpieczenie na życie – podsumowanie

Jak widać, ubezpieczenie na życie jest bardzo wszechstronnym produktem ubezpieczeniowym. Z jednej strony jest w stanie zapewnić nam pieniądze potrzebne do ratowania naszego zdrowia w momencie, kiedy będziemy mierzyć się z jakąś chorobą lub konieczna będzie rehabilitacja. Z drugiej strony mamy dzięki niemu możliwość oszczędzić pieniądze, zaplanować emeryturę czy zabezpieczyć naszą rodzinę na różne losowe okoliczności. Zdecydowanie nie warto się zastanawiać, czy zdecydować się na ubezpieczenie na życie – jedyne pytanie w tym wypadku jest takie, jaka opcja ubezpieczenia najlepiej spełni nasze potrzeby.