Walka ze zgagą domowymi sposobami

Zgaga

Nie trudno nie zgodzić się z tym, że objawy zgagi nie należą do tych najprzyjemniejszy i dość skutecznie potrafią zakłócić normalne funkcjonowanie. Istnieje wiele bardzo skutecznych sposobów na walkę ze zgagą domowymi sposobami, bez konieczności stosowania leków. Jednak jeśli pojawia się ona zbyt często, należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż może być to objaw jakiejś bardzo poważnej dolegliwości. Zgaga powstaje w momencie cofania się do przełyku kwasów żołądkowych, wywołujących piekący, bardzo dyskomfortowy ból.

Jak radzić sobie ze zgagą?

W początkowej fazie sporadycznego pojawiania się zgagi należy przede wszystkim dość znacząco ograniczyć, albo nawet całkowicie wyeliminować z diety kawę, alkohole, herbatę, gazowane napoje, czekoladę, mleko, tłuste potrawy, wszystko co smażone, cytrusy, owocowe soki oraz miętę. Często zdarza się, że eliminacja takich pokarmów i napoi pozwoli na eliminację nawracającej co jakiś czas zgagi. Jeśli jednak to nie pomoże, skuteczny okazać się może któryś z poniższych sposobów.

1. Herbata imbirowa – skuteczna jest tylko wtedy, gdy wykonywana jest ze świeżo startego imbiru, dobrej jakości. Wystarczy 1 łyżeczka świeżo startego korzenia imbiru lekarskiego na szklankę wrzątku. Regularnie spożywana pomaga zwalczyć zgagę na długi czas. Jeśli jednak z powodów smakowych czy zapachowych imbir nam nie pasuje, można w domu sporządzić w podobny sposób napar z kminku, anyżku, kopry włoskiego, cynamonowca, kardamonu malabarskiego, prawoślazu lekarskiego czy rdestu wielokwiatowego.

2. Jeśli herbatki będą zawodne albo skuteczne ale na krótko zanim udamy się do lekarza warto pomyśleć nad zmianą dotychczas stosowanej diety. Najważniejsze, w walce ze zgagą jest skuteczne zneutralizowanie kwasów żołądkowych. A w tym może efektywnie pomóc żucie bez cukrowej gumy. Bardzo dobrze sprawdzi się również wypicie ciepłej wody z pół łyżeczki sody oczyszczonej i kilkoma kroplami soku cytrynowego, raz dziennie powinno pozbyć się i zapobiec pojawieniu się zgagi. Do codziennej diety przyda się również włączenie soków o charakterze zasadowym, czyli tych produkowanych z buraków, marchwi, rzodkiewki czy ogórka. Ilość zjadanych posiłków oraz ich wielkość przy kłopotach ze zgagą również ma niebagatelne znaczenie przy walce z tą dolegliwością. Należy jeść częściej, stosunkowo małe porcje. Ostatni posiłek spożyty zostać powinien nie później niż na 3 godziny przed udaniem się na spoczynek.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że codzienne, dobre nawyki żywieniowe pozwalają uniknąć zgagi na długi czas o ile nie na całe życie.