Czytanie wpływa bardzo pozytywnie zarówno na nasz mózg, jak i na ogólne samopoczucie. Książki wzbogacają nasze słownictwo, poszerzają wiedzę o otaczającym nas świecie, a także dają nowe spojrzenie na wiele sytuacji. Jaki wpływ ma na nas czytanie książek i czy warto sięgać po bestsellery? Podpowiadamy.
Bestsellery – warto je kupić?
Odpowiedź na pytanie pt. czy warto sięgać po bestsellery brzmi: to zależy. Nie każdy bestseller jest wart tego, żeby stanął na półce każdego zainteresowanego nim czytelnika. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, od tego w jakich gatunkach książek lubimy się poruszać. Pamiętajmy o tym, że to, co podoba się większości, wcale nie musi spodobać się nam. Zanim więc sięgniemy po bestseller, warto przeczytać notkę wydawniczą, a także zapoznać się z recenzjami osób, które już taką pozycję przeczytały. Wyciągnijmy wnioski i sami zadecydujmy o tym, czy warto jest wybrać się do księgarni, czy też zamówić daną książkę przez internet (np. na tantis.pl).
O wartości książki, zarówno bestsellerów, jak i tych, którym takiego miana nie udało się osiągnąć świadczy to, czy jest po prostu o czymś. Nieważne czy opowiada o losach ludzkości, czy jest romansem czy koniec końców namawia do gotowania. Książka, która jest warta naszego czasu powinna coś wnieść do naszego życia, albo przynajmniej pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój. Wybierajmy je więc z głową, pod siebie, nie wyłącznie dla tego, że właśnie zamówiło ja 100 tysięcy innych czytelników.
Zalety czytania książek – lepszy sen, lepsza pamięć i jeszcze lepsza nauka emocji
Sięgając po książkę przyczyniamy się do tego, aby zasnąć w miarę szybko i spokojnie. Jest ona znakomitą alternatywą laptopa i tabletu. Wielu lekarzy zaleca wypracowanie sobie pewnego rodzaju schematów działania pt. odpoczynek przed snem właśnie w postaci sięgania po ulubioną lekturę. To znacznie wpłynie na nasze ciało, a także umysł. Świat przedstawiony w książce odciągnie nas od codziennych spraw, co znacznie wpłynie na zmniejszenie poziomu stresu.
Zobacz także: https://webkurier.pl/co-na-prezent-dla-nastolatka/
Skupianie się na losach bohaterów w dużym stopniu przyczyni się do zwiększenia koncentracji, a co za tym idzie – treningu pamięci. Nic tak nie sprzyja skupieniu niż czytanie książek. Ważne jest także to, że wczuwamy się w ich losy, a co za tym idzie, nasza inteligencja emocjonalna, w tym odczuwanie empatii przechodzi spory trening.
Wystarczy zaledwie 20 minut w ciągu dnia, aby poprawić koncentrację, a co za tym idzie – naszą pamięć. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku osób w podeszłym wieku, które w bardzo często mają bardzo dużo problemów ze skoncentrowaniem się na poszczególnych czynnościach, nawet tym z pozoru błahych.
Czytanie poprawia słownictwo
Czytanie w dużym stopniu przyczynia się do rozwoju naszego słownictwa. Zwiększa się zasób słów, jesteśmy w stanie znacznie bardziej płynnie się wysławiać niż w przypadku osób, które z czytaniem mają niewiele wspólnego. Lepiej radzimy sobie w komunikacji z innymi ludźmi, czego dowodem są liczne badania naukowe. W łatwiejszy sposób ubieramy swoje myśli w słowa, nasze wypowiedzi stają się płynne, w lepszy sposób potrafimy przekazać to, co mamy do powiedzenia.
Być może zainteresuje cię również: https://swiat-kobiet.com.pl/co-czytac-jesienia/