Zobacz 3 porady jak radzić sobie z ochroną firmy

Ochrona firmy

Prowadząc firmę, zwłaszcza w branży nowych technologii zdecydowanie warto inwestować w rozwiązania, które chronią firmę przed utratą danych, szpiegostwem przemysłowym, a tym samym upadkiem. Na rynku istnieją rozwiązania pozwalające na skuteczną ochronę.

Utrata danych, hasłem, projektów, pomysłów czy innych poufnych bądź strategicznych danych może być nawet dla największej firmy bardzo dużym problemem, który automatycznie wygeneruje kolejne. Można tu pominąć już kwestie RODO, ale przede wszystkim konsekwencje finansowe, gospodarcze. Szpiegostwo przemysłowe w XXI wieku stało się naprawdę popularne, głównie dzięki małej świadomości na temat tego rodzaju zagrożeń.

Czym jest szpiegostwo przemysłowe?

Szpiegostwo przemysłowe to ogół czynności, które składają się na nielegalne pozyskiwanie danych strategicznych firmy, tajemnic biznesowych, danych finansowych, szczegółów projektów, danych dotyczących prototypów. Szpiegostwo przemysłowe może również dotyczyć kradzieży danych produkcyjnych, technologicznych, planów ekspansji.

Zobacz także: https://www.otopr.pl/w-jaki-sposob-chronic-firme-przed-utrata-danych/

Metod, którymi posługują się złodzieje może być naprawdę wiele, zaczynając od śledzenia i podsłuchów, poprzez nagrywanie i filmowanie, włamania na serwery, a skończywszy na niszczeniu elektroniki z danymi.

Jak chronić dane wrażliwe?

Przede wszystkim ograniczać do nich dostęp oraz ewidencjonować listę osób, które mają do nich dostęp. To jedna metoda. Drugą jest zabezpieczenie komputerów oraz serwerów poprzez instalacje specjalnego oprogramowania. Programy antywirusowe zdecydowanie pomogą chronić to, co ważne. Niemniej wiele zależy od ostrożności człowieka. Aktualizacja oprogramowania, pilnowanie komputerów, zmiana haseł – to podstawy, o których trzeba pamiętać.

Klatki Faradaya

Klatki Faradaya to coraz powszechniejsze rozwiązanie, na którego zastosowanie decydują się firmy. Klatka tego rodzaju to nic innego jak kabiny elektromagnetyczne, które spełniają niezwykle ważne zadanie w obszarze bezpieczeństwa strategicznych danych i informacji. Ich zdaniem jest ochrona elektroniki przed działaniem silnych pól elektromagnetycznych, które pochodzą z zewnątrz. Oferowane przez nas klatki, to jeden z najlepszych sposobów ochrony przed oddziaływaniem zagrożeń elektromagnetycznych. Chronią przed ekranowaniem, filtrowaniem, wyładowaniami elektrostatycznymi. Dzięki klatce Faradaya można chronić komputery i serwery przed zniszczeniem, a tym samym utratą danych.