Ceramika z Bolesławca – dlaczego warto ją kupić?

ceramika

Biało-granatowe wzory czerpiące z ludowej stylistyki są charakterystyczne dla ceramiki Bolesławiec. Wystarczy jedno spojrzenie i każdy potrafi rozpoznać skąd pochodzi dane naczynie. Ceramika z Bolesławca cieszy się niesłabnącą popularnością w Polsce i za granicą. Dlaczego warto ją kupić?

Unikalny styl z Bolesławca

Źródła historyczne podają, że w XVI wieku na terenie Bolesławca powstała pierwszy zakład garncarski, który zaczął produkować niezwykłą ceramikę artystyczną. Czerpał z ludowych wzorów i każe naczynie zdobił ręcznie. To sprawiło, że ceramika z Bolesławca zaczęła być znana w całym kraju, a wkrótce także i na świecie. Tym, co wyróżnią ceramikę spośród innych jest unikatowe zdobienie. Każde naczynie jest ręcznie zdobione przez ludowych artystów. Czerpią oni z ludowych wzorów, łącząc je ze światowymi trendami. Każde naczynie jest ręcznie zdobione, co sprawia, że jest unikatowe. I właśnie unikatowość sprawia, że wiele osób klupuje wyroby z Bolesławca. Tego stylu nie można podrobić.

Dlaczego warto kupić ceramikę Bolesławiec?

Unikalny styl to jeden z głównych powodów, dla których ceramika bolesławiecka w Poznaniu cieszy się dużą popularnością. Wszystko przez proces produkcji i wykonywane zdobienia, które nie sposób jest podrobić.  Naczynia przygotowywane są z najwyższej jakości gliny. Każde jest ręcznie formowane i zdobione. To sprawia, że trudni jest znaleźć dwa identyczne naczynia. Dekoracje malowane są za pomocą pędzla lub metodą stempelkową.

Ceramika bolesławiecka jest nie tylko pięknie zdobiona, ale przede wszystkim bardzo funkcjonalna. Może być stosowana na co dzień. Nadaje się do podgrzewania w mikrofali czy podgrzewania w piekarniku. Można ją nawet myć w zmywarce, ustawiając odpowiednio delikatny program. Jest ekologiczna i nieszkodliwa dla środowiska naturalnego. Wyroby ceramiczne z Bolesławca to nie tylko zestawy kawowe czy zastawy stołowe. To także filiżanki, kubki o różnych pojemnościach, łyżki, wazy, półmiski, dzbanki, chlebaki, tace do serwowania czy naczynia do zapiekania.  Ceramika Bolesławiec jest przepiękną ozdobą domu, z której ucieszy się każdy.