Jak przechowywać kulki proteinowe?

kulki proteinowe

Łowienie karpi wymaga korzystania z zanęty i przynęty o aromatach odpowiednich dla tego gatunku ryb. Najpraktyczniejszym, a zarazem najwygodniejszym sposobem zapewnienia sobie udanych połowów bez zbędnej straty czasu jest kupienie gotowych kulek proteinowych. Ponieważ ciężko dokładnie wyliczyć, ile pokarmu będzie potrzebne podczas jednej wyprawy, zwykle wędkarzom zostaje pewna ich ilość. Pozostałą część zapasu najlepiej zachować na później.

Czym są kulki proteinowe?

Kulki proteinowe powstają z substancji, które mają potencjał wabienia ryb, ponieważ zawierają składniki, które będą dla nich atrakcyjne. W grę wchodzi tu aromat będący pochodną składu chemicznego, który wydobywa się w niewielkich ilościach z otoczki rozpuszczającej się w wodzie i rozchodzący się w niej, a także substancje smakowe zawarte w jej masie. Kulki proteinowe najczęściej formuje się z masy będącej mączką sojową lub kukurydzianą, do której dodaje się odpowiednią ilością sproszkowanej ryby czy skorupiaków. Do wyrobów wprowadza się też słodkie i owocowe smaki, które są wyjątkowo lubiane przez karpie. Uzupełnieniem receptury są minerały, witaminy oraz wybrane aminokwasy. Kulki oferuje się w różnych rozmiarach i kolorach, a ich oddziaływanie można znacząco zwiększyć, korzystając z boosterów, którymi skrapia się kulki z wierzchu.

Sposoby na zachowanie przydatności kulek proteinowych

Kulki proteinowe oryginalnie zapakowane zachowają swoje właściwości bardzo długo, a ich stanem nie trzeba się martwić przez cały okres, jaki jest podany na opakowaniu jako data przydatności. Nieco inaczej będzie w przypadku otwartych opakowań, ponieważ największym wrogiem kulek będzie wilgoć, która szybko sprawi, że ulegną one zepsuciu i pokryją się pleśnią. Istnieje wiele sposobów na utrzymanie kulek w kondycji umożliwiającej ich wykorzystanie w przypadku, gdy przy ich produkcji nie zastosowano konserwantów. Skuteczną metodą będzie skorzystanie z pojemnika próżniowego, umieszczenie kulek w lodówce, a także użycie substancji, która łatwo wchłonie nadmiar wilgoci np. ryżu lub soli. Można też spotkać się z mrożeniem kulek.

Duży wybór zanęty i przynęty dla wędkarzy zainteresowanych połowami karpia oferuje sklep internetowy firmy RK Baits. Sprzedaje ona kulki proteinowe, a także boostery i pellet wędkarski.