Czy instalacja fotowoltaiczna na dachu jest dobrym pomysłem?

fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna na dachu to konstrukcja, która z pewnością posiada wiele różnorodnych korzyści. Są one związane głównie z lokalizacją paneli. Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Fachowcy odpowiadają.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu – estetyczny wygląd

Instalacja fotowoltaiczna na dachu przede wszystkim ma działać. Jednak jeśli jednocześnie wygląda dobrze, to z pewnością warto z takiej możliwości skorzystać. Panele są czarne, dzięki czemu świetnie wtapiają się w dachy o podobnym kolorze.

Moduł fotowoltaiczny w większości przypadków wygląd estetyczniej niż na gruncie, ponieważ na ziemi może nie tylko zabierać cenne miejsce, ale również rzucać się w oczy. Nie zawsze jest to korzystne dla całej posesji.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu – brak obowiązków

Instalacja na dachu to również pewność, że wszystkie czynności konserwujące panele są bardzo rzadkie oraz ograniczone. Co pewien czas należy je jedynie oczyścić, używając do tego specjalnej szczotki lub miękkiej wody pod ciśnieniem.

Inaczej ma się instalacja na gruncie, która oprócz takiego oczyszczania, które należy wykonywać częściej, wymaga również strzyżenia i usuwania chwastów, które rosną dookoła. Nawet nieścinana trawa może zaburzać pobór słońca i generować straty energetyczne.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu – bezpieczeństwo paneli

Dach to przestrzeń, na którą nie mogą wejść zwierzęta oprócz ptaków, które jedna nie robią żadnych szkód panelom. Systemy fotowoltaiczne na gruncie są narażone na bezpośrednie uszkodzenie, które związane jest z mechanicznym użyciem siły.

Dzieci, zwierzęta, ale również niefortunny zbieg okoliczności sprawia, że panele mogą zostać porysowane lub zbite. Właśnie dlatego często klienci chcą, aby cały system zamontowany był w bezpiecznym miejscu na dachu, który jest odpowiednio wysoko.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu ma przede wszystkim wiele korzyści, o których należy pamiętać.