Czy ogrzewanie gazem się opłaca?

ogrzewanie domu

Zima nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nią pojawia się pytanie: czy ogrzewanie gazem się opłaca. Nic dziwnego, że w obliczu rosnącej inflacji oraz cen energii konsumenci poszukują najtańszych sposobów na ogrzanie mieszkania. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć kwestię ogrzewania mieszkania gazem, a także porównać go do innych źródeł energii.

Ogrzewanie gazem — podstawowe informacje

Mieszkańcom domków jednorodzinnych będzie o wiele łatwiej ogrzać mieszkanie gazem, niż mieszkańcom bloków. Dlaczego? Otóż większość mieszkań w blokach jest podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, do których nie doprowadzono przyłącza gazowego, a zmienienie tego stanu wymagałoby zgody wszystkich mieszkańców.

Skupmy się zatem na mieszkańcach domków jednorodzinnych: najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zamontowanie na swojej posesji zbiornika na gaz płynny LPG. Należy jednak pamiętać, że raz do roku trzeba zbiornik napełnić i wykonać jego konserwację.

Jakie są plusy ogrzewania gazem?

Jak już wspomnieliśmy, największą zaletą ogrzewania gazem jest oczywiście cenaza gaz płacimy od zużycia, zatem obniżając temperaturę w domu, możemy zaoszczędzić całkiem sporą sumę pieniędzy. W polskich warunkach pogodowych najlepiej sprawdzają się piece grzewcze zasilane gazem ziemnym. Co ważne, gazu nie trzeba przechowywać na swojej posesji, a jedynie co jakiś czas zamawiać od zewnętrznej firmy, na przykład firmy BarGaz.

Czego potrzeba, aby ogrzać dom gazem?

Oczywiście, aby ogrzać dom gazem, będziemy potrzebować jednej, niezbędnej rzeczy, czyli kotła. Na rynku są dostępne trzy rodzaje kotłów:

  • Kocioł tradycyjny — to najpopularniejszy kocioł na rynku. Choć jego cena mieści się w przedziale między 3 a 6 tysięcy złotych, jest on także dość drogi w eksploatacji.
  • Kocioł kondensacyjny — za ten kocioł będziemy musieli zapłacić między 7 a 14 tys. zł.
  • Kocioł pulsacyjny — ceny tego kotła zaczynają się od 15 tys. zł, jednak zużywa on do 40% mniej paliwa czy kotły tradycyjne.

Jak możemy zmniejszyć zużycie gazu? Najłatwiej będzie zabezpieczyć ściany, izolując je. W starych domach o „gołych” ścianach bez żadnej izolacji zapotrzebowanie na energię cieplną sięga nawet 200kWh na każdy metr kwadratowy rocznie.