Czy okno dachowe może pełnić funkcję wyłazu dachowego?

okno dachowe

Zasadniczo okno dachowe i wyłaz dachowy pełnią różne funkcje – okno doświetla strych lub poddasze, a wyłaz umożliwia wygodny dostęp do dachu. Na rynku dostępne są jednak produkty łączące funkcjonalność okna dachowego i wyłazu dachowego. Kiedy zdecydować się na montaż okna dachowego? W jakich budynkach musi zostać zamontowany wyłaz dachowy? Podpowiadamy.

Czym różni się okno dachowe od wyłazu dachowego?

Okno dachowe i wyłaz dachowy to dwa różne produkty, które montowane są w dachach w nieco innym celu. Okna dachowe mają za zadanie przede wszystkim umożliwić doprowadzenie do znajdujących się pod dachem pomieszczeń naturalnego światła, które korzystnie wpływa na samopoczucie. Okna dachowe pomagają także nadać mieszkaniom na poddaszu wyjątkowy klimat, stając się jedną z ich dekoracji.

W przypadku wyłazu dachowego mamy do czynienia z produktem, który pełni przede wszystkim funkcję praktyczną, umożliwiając bezproblemowe wyjście na dach, w celu np. dokonania niezbędnych napraw dachu, wyczyszczenia komina itp. Tradycyjne okna dachowe i wyłazy dachowe od niedawna zastępują okna wyłazowe termoizolacyjne. Są one dostępne m.in. w ofercie firmy Max Handel, która oferuje również inne rodzaje stolarki otworowej. Tradycyjne okno dachowe nie może pełnić funkcji wyłazu dachowego i na odwrót – w przypadku tradycyjnych wyłazów dachowych, nie mamy do czynienia z funkcjonalnością i estetyką typową dla okien dachowych.

Okna wyłazowe termoizolacyjne łączą w sobie piękny wygląd okien dachowych oraz funkcjonalność wyłazów dachowych. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w przypadku budynków, w których montaż wyłazu dachowego jest niezbędny ze względu na przepisy ustawy Prawo Budowlane. Okna wyłazowe termoizolacyjne muszą spełniać wymagania obowiązujących norm m.in. pod względem minimalnych wymiarów.

Kiedy trzeba zamontować wyłaz dachowy?

Montaż wyłazu dachowego niezbędny jest w każdym budynku, który ma co najmniej dwie kondygnacje, co ma związek z koniecznością zapewnienia wygodnego i bezpiecznego dostępu do elementów dachu. Montaż wyłazu dachowego nie jest obowiązkowy w przypadku budynków jednokondygnacyjnych.

Podsumowując, nowoczesne okna wyłazowe termoizolacyjne stanowią połączenie tradycyjnego wyłazu dachowego i okna dachowego. Rozwiązanie to jest alternatywą dla montażu tradycyjnego wyłazu dachowego w co najmniej dwukondygnacyjnym budynku z poddaszem mieszkalnym.