Deska tarasowa — jak wybrać?

drewno

Taras to miejsce, gdzie często spędzamy dużo czasu, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach odpoczywając z rodziną lub znajomymi. Z tego powodu warto zadbać o jego estetyczne i funkcjonalne wykończenie. Najczęściej inwestorzy decydują się na zastosowanie na jego powierzchni deski tarasowej. Jak jednak wybrać najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb? Podpowiadamy.

Deska tarasowa — jaki rodzaj drewna wybrać?

Deska tarasowa w Poznaniu może być wykonana z różnego rodzaju drewna, zarówno krajowego jak i egzotycznego. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań są sosnowe elementy. Inwestorzy cenią je ze względu na ich dobrą dostępność i niską cenę. Są łatwe w obróbce i mają ładny, ciepły kolor. Jeżeli są dobrze wysuszone, nie puszczają żywicy. Powierzchnię taką należy jednak zaimpregnować, ponieważ jest stosunkowo miękka i mało odporna na ścieranie.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się również świerk. Jest doceniany ze względu na swoje walory estetyczne i dużą wytrzymałość, a także łatwość obróbki. Deska tarasowa może być wykonana również z modrzewia europejskiego lub syberyjskiego. Ten pierwszy jest twardy i bardziej wytrzymały niż drewno świerkowe, czy sosnowe. Dodatkowo jego cena wciąż jest korzystna. Z kolei ten drugi charakteryzuje się niewielką ilością sęków i dużą odpornością na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.

Deska tarasowa — wzór

Tarcica sucha w Poznaniu oferuje deski dwustronnie ryflowane. Wybierając elementy na taras, warto wiedzieć, że zabieg ten zapobiega powstawaniu na nich pęknięć, ułatwia odprowadzanie wody, i zwiększa też przyczepność. Podczas wyboru konkretnego rozwiązania należy zwrócić uwagę również na jego wzór, ponieważ parametry estetyczne są równie ważne jak techniczne.

Wybierając deskę tarasową, należy zastanowić się, jakie cechy materiału nas najbardziej interesują. Elementy takie powinny być odporne na działanie warunków atmosferycznych, aby służyły przez wiele lat. Nie bez znaczenia pozostaje również ich cena, a także gwarancja producenta oraz to, jak często będą wymagały impregnacji.