Do czego służy celownik optyczny?

celownik

Celownik optyczny to niezbędne wyposażenie broni używanej zwłaszcza na średnim i długim dystansie. Precyzja celowania ma istotne znaczenie zarówno w przypadku strzelania sportowego, jak i bojowego, a także w trakcie polowania. Do jakich celów wykorzystuje się takie rozwiązanie? Wyjaśniamy.

Czym jest celownik optyczny?

Celownik optyczny to element, który jest opcjonalnym wyposażeniem różnego rodzaju broni. W porównaniu do kolimatorów, element celowniczy jest wygrawerowany na stałe na szkle. Z tego też powodu do efektywnego użytkowania nie potrzebuje baterii. Po jej wyczerpaniu celownik traci jedynie podświetlenie, ale może być dalej używany.

Zazwyczaj w standardzie każdego broni jest niewielka muszka i szczerbinka. Te elementy służą do celowania i przydają się jedynie w przypadku korzystania z broni na niewielkim dystansie. Dużo nowocześniejszym rozwiązaniem są celowniki optyczne, które zwiększają możliwości strzelca. Używa się ich zwłaszcza w trudnych warunkach oświetleniowych, na przykład w trakcie niesprzyjającej pogody i o zmroku. Zwłaszcza w przypadkach, gdy widoczność szczegółów na większych dystansach jest utrudniona.

Do jakich celów używany jest celownik optyczny?

Celownik optyczny nie jest tylko i wyłącznie używany do celów wojskowych. Często po ten produkt sięgają osoby, które korzystają z popularnych sportów strzeleckich, w tym do ASG, czyli AirSoft Gun. Przydaje się on także w przypadku polowań na zwierzynę łowną. Celownik optyczny używany jest w takim przypadku w zastępstwie klasycznej lunety. Co ciekawe, można go zamontować także do specjalnego rodzaju kuszy.

W celownik optyczny można wyposażyć różnego rodzaju bronie. Niekoniecznie muszą być długodystansowe. W zależności od modelu można go zamontować także na rewolwer czarnoprochowy lub inną broń krótką. Wybierając konkretny model celownika, należy pamiętać, aby jego waga nie wpływała negatywnie na komfort korzystania z pozostałego wyposażenia. Dlatego przed zakupem warto go przetestować, montując go do wybranej broni.