Fakty i mity na temat fajerwerków

fajerwerki

Fajerwerki są szczególnie chętnie wykorzystywane podczas zabaw sylwestrowych, lecz coraz częściej używa się ich również przy innych okazjach. Pokazy sztucznych ogni są urządzane z okazji wesel, rocznic ślubów obchodzonych w liczniejszym gronie, imienin oraz ważnych imprez rodzinnych i towarzyskich. Są też często wybierane jako oprawa rozmaitych eventów kulturalno-sportowych oraz biznesowych – np. prezentacji bądź inauguracji nowych inwestycji.

Mity na temat fajerwerków

Na temat fajerwerków narosło wiele nieprawdziwych mitów, podsycanych przez wszelkiego rodzaju „specjalistów”, którzy są im niechętni. Wśród często powtarzanych nieprawd znajduje się m.in. stwierdzenie, że fajerwerki to naśladowanie amerykańskich obchodów Dnia Niepodległości i „małpowanie” tego zwyczaju. W rzeczywistości zwyczaj ich odpalania ma swe początki w Chinach, a do Europy zawitały już w XIV w. Można też usłyszeć, że fajerwerki to duże zagrożenie pożarowe i niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń.

Choć nieostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi może prowadzić do obrażeń, to więcej interwencji straży ma miejsce w wyniku celowych podpaleń, które pociągają za sobą także zdecydowanie większe straty i liczbę osób poszkodowanych. Wiele osób jest też przekonanych, że fajerwerki płoszą zwierzęta i powodują śmierć wielu ptaków. Choć część zwierząt będzie uciekała podczas pokazów pirotechnicznych odbywających się w najbliższej okolicy, to warto pamiętać, że podobne skutki wywołuje również każda zwykła burza.

Fakty na temat fajerwerków

Fajerwerki to sposób na urządzenie bezpiecznej i efektownej oprawy ważnego wydarzenia od zawodów sportowych po koncert czy dowolną uroczystość. Gwarantują nie tylko możliwość obserwowania fantastycznego widowiska o starannie zaplanowanym przebiegu, ale także nie wiążą się z zagrożeniami dla uczestników czy świata przyrody. Warto pamiętać, że poziom hałasu towarzyszącego użyciu fajerwerków może być różny i dopasowany do panujących w konkretnym miejscu warunków oraz oczekiwań.

Sprzedażą ogni sztucznych i organizowaniem profesjonalnych oraz bezpiecznych pokazów fajerwerków zajmuje się firma Pol-Expance ze Szczecina. Oferuje zarówno gotowe produkty od renomowanych dostawców, jak i przygotowuje specjalne zestawy do samodzielnego odpalenia.