Jak rzutniki optotypów ułatwiają pracę okulisty?

okulistyka

W XXI wieku wyposażenie gabinetów okulistycznych jest złożone i składa się nie tylko z podstawowych akcesoriów i narzędzi okulistycznych, ale również z nowoczesnego sprzętu okulistycznego, który znacznie ułatwia i przyspiesza wykonywanie podstawowych badań diagnostycznych. Jednym z ciekawszych i znacznie ułatwiających pracę okulistów narzędzi są rzutniki optotypów, które obecnie już niemal całkowicie zdążyły zastąpić w gabinetach klasyczne tablice okulistyczne. Dlaczego warto jest się zdecydować na rzutnik optotypów?

Dlaczego coraz częściej okuliści rezygnują z tradycyjnych rozwiązań?

Jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu w gabinetach okulistycznych niezbędne było zapewnienie sobie możliwości wykorzystania w trakcie badań pacjentów wielu różnego typu narzędzi i urządzeń okulistycznych. Oprócz tego lekarz musiał przechowywać w wersjach papierowych wszystkie informacje na temat swoich pacjentów i zebrane wyniki przeprowadzanych badań. Obecnie już tak nie jest i również w gabinetach okulistycznych doszło do rewolucji i cyfryzacji wszystkich obowiązków i wykonywanych zadań.  Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy Poland Optical, jednego z najważniejszych dostawców nowoczesnych urządzeń okulistycznych i optycznych w Polsce:

Przed erą cyfryzacji każdy okulista podczas pracy musiał korzystać z wielu różnego rodzaju niewielkich narzędzi i akcesoriów. Dziś jest dużo łatwiej i już nawet podstawowe urządzenia diagnostyczne mają możliwość zastąpienia wielu prostych, lecz zabierających w gabinetach dużo miejsca narzędzi, i dodatkowo gromadzić w wersjach cyfrowych wyniki wszystkich przeprowadzanych badań.

Jakie są zalety nowoczesnych rzutników optotypów?

Rzutniki optotypów zastąpiły przede wszystkim znajdujące się na ścianach w gabinetach tablice okulistyczne. Potrafią też jednak znacznie więcej. Z użyciem nowoczesnych urządzeń okulista może nie tylko wykonać subiektywne badanie wad refrakcji wzroku, ale także przeprowadzić wiele testów, m.in. test literowy z pierścieniami Ladolta, testy z panelem czerwono-zielonym, test na astygmatyzm, testy z punktem fiksacyjnym czy testy Schroebera. Dzięki temu, mając rzutnik optotypów, można w znaczący sposób ograniczyć ilość przechowywanych w gabinetach okulistycznych dodatkowych narzędzi i klasycznych akcesoriów. Rzutnik optotypów jest wygodny w zastosowaniu i można go zawsze łatwo przestawić w inne miejsce, żeby zajmował mniej miejsca.