Google Stadia – serwis dla graczy od Googla

Serwis dla graczy Google

Na rynku istnieje już wiele platform, które pozwalają grać w najróżniejsze gry, bez konieczności kupowania ich fizycznych wersji. Zrewolucjonizować ma go Google za pomocą swojego najnowszego projektu. Stadia ma dostarcza sympatykom gier najnowsze tytuły w najwyższej jakości. Co to jest Google Stadia? Jak działa? I ile kosztuje?

Co to jest Google Stadia?

Jest to odpowiednik Netflixa, tylko że dla graczy. Jest to rewolucyjna technologia, gdyż opierać będzie się miała na streamingu. Z usługi będzie można korzystać praktycznie na każdym urządzeniu, od PC po telefony komórkowe.

Całość będzie działać na popularnej chmurze. Gracz, który wykupi dany tytuł, nie będzie musiał go ściągać na swój sprzęt, ale będzie mógł grać w czasie rzeczywistym. Jak to w praktyce będzie wyglądać? Po prostu gra odpalana będzie w Centrum Google.

Jest to ogromna zaleta, gdyż nie będzie potrzebny mocny komputer czy konsola do grania w najnowsze produkcje. Minusem będą z pewnością koszty. Po pierwsze będzie trzeba wykupić dostęp do platformy, a po drugie kupić subskrypcję gier.

Jak działa Google Stadia?

Jak już wspomniano, Stadia to usługa, która swoje działanie opiera na chmurze. Dzięki niej właśnie gry są streamowane. Po zakupie danego tytułu i odpaleniu go, ten odpala się na komputerze w centrali Google.

Oczywiście amerykański gigant odpowiednio do tego przygotował swój sprzęt. Komputer, na którym odpalana jest gra, ma specyfikację:

16GB RAM

karta graficzna AMD Vulkan

procesor 2,7 GHz

Warto wspomnieć, że grafika AMD Vulka ma moc obliczeniową rzędu prawie 11 teraflopa. Można to porównać do konsoli XBOX ONE X i Playstation 4 PRO razem wziętych. Po włączeniu gry, obraz z niej jest przesyłany do użytkownika.

Ile kosztuje Google Stadia?

Google dla swoich odbiorców przygotowało dwa warianty. Pierwszy z nich, Stadia Base, jest oczywiście darmowy. Obraz wyświetlany będzie w jakości 1080p/60fps i maksymalnej jakości audio. Niestety darmowa wersja będzie okrojona. Nie będą dostępne darmowe tytuły, a także nie będzie zniżek na wybrane gry.

Za to prawdziwy potencjał Google Stadia będą mogli wykorzystać użytkownicy, wykupując dostęp do wersji PRO. Koszt? 9,99 euro miesięcznie. Cena niewielka, a jednak wiele korzyści. Między innymi jakość obrazu 4K/60fps. Dodatkowo audio 5.1 surround.

Ponadto dostęp do darmowych gier. Na start użytkownik otrzymuje Destiny 2: The Collection. Oczywiście nie zabraknie również zniżek na wybrane tytuły.