Płyny samochodowe pełnią bardzo ważną funkcję w działaniu całego pojazdu. Substancje te zmienia się zwykle w określonych interwałach, co zmniejsza częstotliwość zaglądania pod maskę. Pewne symbole pozwalają odpowiednio wcześnie uzupełnić lub wymienić płyn. Jak odczytywać oznaczenia na płynach samochodowych?
Skąd się wzięły oznaczenia płynów w samochodzie?
W każdym pojeździe jest minimum osiem płynów eksploatacyjnych. Do części z nich jednak kierowcy nie mają dostępu. Czasem zdarza się tak, że trzeba uzupełnić poziom oleju, płynu chłodniczego czy do spryskiwaczy. Co zrobić w takiej sytuacji? Żeby prowadzący dolał substancji do właściwego zbiornika, producenci stosują odpowiednie oznaczenia. Dodatkowo kierowca w obecnych czasach nie musi szukać informacji o stanie płynów eksploatacyjnych takich, jak np. oleje przekładniowe pod maską. Jeśli jakaś substancja ma zbyt niski poziom, wtedy na tablicy zegarów wyświetli się odpowiednia kontrolka.
Jakie są oznaczenia płynów w samochodzie?
Wśród płynów samochodowych wyróżnia się m.in. olej silnikowy, skrzyni biegów, płyn chłodzący czy olej przekładniowy. Olej silnikowy ma symbol przypominający lampę, z której wylewa się olej. Korek często ma żółty kolor. Olej w skrzyni biegów i przekładniowy nie jest oznaczany – kierowca nie musi mieć do niego dostępu. Płyn chłodzący na korku na pomarańczowym tle pojawia się w formie trójkąta ostrzegawczego. Płyn hamulcowy na korku na tle żółtego ośmiościanu występuje koło otoczone nawiasem. W przypadku płynu w układzie wspomagania kierowniczym często wlew jest oznakowany napisem. Oznaczenie płynu do spryskiwaczy przedstawia z kolei szybę spryskiwaną płynem. Czynnik chłodzący w klimatyzacji nie jest oznaczany. W ten sposób dostęp do zaworu posiada tylko mechanik, który obsługuje klimatyzację. Profesjonalne produkty tego typu oferuje m.in. hurtownia olejów samochodowych Buwar.
Płyny eksploatacyjne w samochodzie – gdzie kupić?
Aby samochód działał prawidłowo, należy pamiętać o regularnej kontroli ilości płynów eksploatacyjnych oraz o ich okresowej wymianie. Zaniedbanie tej kwestii może prowadzić do poważnych awarii i zagrożenia bezpieczeństwa jazdy. Dlatego warto w porę wymieniać płyny i stosować te pochodzące renomowanych hurtowni, które proponują asortyment najwyższej jakości.