Rodzaje złącz obrotowych i ich najczęstsze usterki

zlacza obrotowe

Złącza obrotowe stanowią ważny element maszyn przemysłowych i instalacji, pozwalający na szczelne przesyłanie różnego rodzaju substancji, jak woda, olej hydrauliczny, czy sprężone powietrze. W przypadku złącz elektrycznych, jest to natomiast sygnał elektryczny. Odbywa się to przez obrotową część maszyny, czyli m.in. cylinder, wrzeciono, czy napęd. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj rodzaje złączy obrotowych, a także usterki, jakie najczęściej dotykają tych części.

Jakie są rodzaje złącz obrotowych?

Złącza obrotowe, które można również znaleźć pod nazwą złącza ślizgowe lub rotujące, występują w różnych wariantach. Wyróżnia się m.in.:

  • złącza z płynnym metalem,
  • złącza ślizgowe,
  • złącza obrotowe uniwersalne,
  • złącza obrotowe nierdzewne,
  • złącza obrotowe wysokich prędkości,
  • złącza obrotowe o niskim momencie obrotowym.

Złącza obrotowe mogą być również wykonane specjalnie do konkretnych maszyn. Usługi te można znaleźć na przykład poprzez wpisanie w wyszukiwarkę internetową hasła „usługi tokarskie Śląsk.

Gdzie stosuje się złącza obrotowe?

Zadaniem złącz obrotowych jest umożliwienie płynnego przesyłania sygnałów i zasilania pomiędzy stałą podstawą i ruchomym obracającym się elementem. Stosuje się je do przemysłu wody, pary wodnej, powietrza, czy oleju. Złącza elektryczne służą natomiast do przenoszenia sygnału elektrycznego. Wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu, na przykład w maszynach przemysłowych, stołach obrotowych, turbinach wiatrowych, robotyce, maszynach pakujących, czy manipulatorach.

Jakie są najczęstsze usterki złącz obrotowych?

Pomimo zastosowania wyjątkowo wytrzymałych materiałów oraz precyzji wykonania, w wyniku eksploatacji złącza obrotowe ulegają zużyciu. Usterki mogą być powodowane na przykład nieprawidłowym montażem części. W związku z tym może dojść do zalania złącza, uszkodzenia gwintu, zwichrowania łożyska i zużycia uszczelnienia mechanicznego. Przy sprawnym rozpoznaniu nieprawidłowości można je wyeliminować bez konieczności kosztownych wymian części. Regeneracją złącz obrotowych zajmuje się na przykład zakład produkcyjno-usługowy Siłovex. Złącza obrotowe to komponenty będące częścią wielu maszyn i instalacji. Z czasem ulegają zużyciu i uszkodzeniom, ale możliwa jest ich regeneracja. Zajmują się tym firmy oferujące naprawy podzespołów.