Jak dobrać materac dla dwóch osób?

materac do spania

Zakup odpowiedniego materaca ma ogromny wpływ na jakość snu, a więc w praktyce na to, jak czujemy się w ciągu dnia. O ile wybór odpowiedniego materaca dla jednej osoby nie powinien sprawić kłopotu, problem zaczyna się, gdy trzeba kupić materac dla dwóch osób. Na co zwrócić uwagę przy doborze materaca dla pary, aby obie osoby mogły się dobrze wysypiać?

Jeden materac o jednej twardości

Najprostszą i najtańszą opcją przy zakupie materaca dla dwóch osób jest wybór modelu o jednej twardości. Zaletą takiego rozwiązania jest również brak przerwy, która tworzy się pomiędzy dwoma materacami. Materac o jednej twardości jest jednak dobrym wyborem tylko wtedy, gdy pomiędzy partnerami nie występuje znaczna różnica wagi (do 20 kg) lub gdy mają oni zbliżone preferencje co do twardości podłoża. W innym wypadku taki model będzie odpowiedni dla jednej osoby, ale dla drugiej już niekoniecznie, przez co będzie się ona gorzej wysypiać. Ponadto jeden materac do sypialni dla dwóch osób powinien charakteryzować się elastycznością miejscową i tłumić ruchy, aby wstawanie jednej osoby nie budziło drugiej.

Dwa mniejsze materace o różnej twardości

W przypadku dużej różnicy w wadze między partnerami (ponad 30 kg) lub w preferencjach lepszym wyborem będą dwa materace o różnej twardości. Dzięki temu każda osoba będzie mogła spać na idealnie dopasowanej powierzchni. Co więcej, dwa mniejsze materace są łatwiejsze do przenoszenia i obracania niż jeden. Takie rozwiązanie ma jednak dwie zasadnicze wady: po pierwsze dwa materace są droższe niż jeden, a po drugie tworzy się między nimi szczelina. Aby ją zniwelować, trzeba zaopatrzyć się w materac nawierzchniowy lub specjalny łącznik.  Można również zdecydować się na flagowy model producenta materacy Rem-Sen, gdzie przy wyborze odpowiedniego rodzaju pokrowca mamy możliwość połączenia dwóch materacy w jedną całość. Ponadto decydując się na dwa materace, należy zwrócić uwagę na to, aby miały one taką samą wysokość.

Jeden materac o dwóch twardościach

Oprócz standardowych materaców o jednej twardości istnieją również specjalne modele o dwóch twardościach, stworzone z myślą o dwóch użytkownikach. Oferuje je na przykład producent materaców Rem-Sen. Są one skonstruowane w taki sposób, że na każdej ze stron znajduje się warstwa pianki o różnym stopniu twardości: na przykład H2 i H3 lub H3 i H4. Taki podział sprawia, że materac jest odpowiedni dla obu partnerów  i dzięki temu obie osoby mogą wysypiać się komfortowo.