Jak radzić sobie z problemem hemoroidów?

hemoroidy

Dorośli pacjenci często muszą się zmagać z różnymi nieprzyjemnymi objawami. Jednym z częściej występujących problemów są hemoroidy. Na szczęście obecnie w aptekach można znaleźć dużo rodzajów preparatów, które szybko pomagają się pozbyć tego bolesnego problemu. W artykule opisujemy, jakie są najczęstsze przyczyny powstania problemów z hemoroidami, jakie mogą być ich objawy oraz co można zrobić, żeby sobie z nimi szybko poradzić.

Jakie są przyczyny hemoroidów?

Hemoroidy to inna nazwa żylaków odbytu. Powstanie tego problemu najczęściej jest efektem różnego typu problemów żołądkowych i ogólnym osłabieniem tkanki otaczającej okolicę odbytu. Problem z hemoroidami często dotyka także kobiety po ciąży i porodzie oraz mężczyzn, którzy na co dzień wykonują ciężkie prace fizyczne. Hemoroidy mogą też być jednak skutkiem prowadzenia siedzącego trybu życia. Statystycznie tego typu problemy przynajmniej raz w życiu mogły dotyczyć nawet połowy dorosłych pacjentów w Polsce.

Objawy związane z pojawieniem się problemu z hemoroidami

Objawy związane z powstaniem hemoroidów są powiązane z pojawieniem się poskręcanych i rozszerzonych splotów żylnych. Ich powstanie może być przyczyną wielu nieprzyjemnych objawów, które często uniemożliwiają pacjentom normalne funkcjonowanie i wykonywanie nawet prostych codziennych czynności. Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Miro:

Pacjenci, którzy mają problem z hemoroidami, najczęściej zmagają się z dolegliwościami bólowymi. Powstanie hemoroidów może zmniejszać komfort pacjentów nie tylko w trakcie chodzenia czy innego typu aktywności fizycznej, ale również w trakcie siedzenia. Pojawienie się hemoroidów może nie tylko powodować dolegliwości bólowe, ale również skutkować powstaniem uczucia pieczenia i swędzenia. Z kolei hemoroidy połączone z pojawieniem się guzków krwawniczych mogą powodować pojawienie się śluzu.

Jakie sposoby i preparaty mogą być pomocne w walce z hemoroidami?

Chcąc poradzić sobie z tego typu problemami można korzystać z dostępnych w aptekach leków i innego typu preparatów na hemoroidy. Do walki z hemoroidami szczególnie zaleca się stosowanie preparatów w postaci kremów i żeli. Najczęściej w ich składzie znajduje się lidokaina, czyli środek, który ma miejscowe działanie znieczulające. Ich stosowanie jest proste, wystarczy tylko je delikatnie rozsmarować w okolicach odbytu, co powinno przynieść szybką ulgę. Pacjenci, którzy walczą z hemoroidami często wybierają też preparaty w czopkach lub preparaty do stosowania doustnego.

Mając częste problemy z hemoroidami trzeba też zwrócić większą uwagę na higienę osobistą. Delikatne oczyszczenie odbytu powinno się odbywać po każdej defekacji. W tym celu wystarczy tylko obmyć go letnią wodą i dokładnie wysuszyć czystym bawełnianym ręcznikiem. Ważnym elementem walki z powstającymi hemoroidami jest też stosowanie odpowiednio dobranej, wykonanej z naturalnych włókien bielizny.