Jak zostać przedstawicielem handlowym?

sztuczki negocjacyjne

Praca o charakterze przedstawiciela handlowego każdego dnia przynosi nowe wyzwania. Z jednej strony nie można narzekać na nudę, a z drugiej jest to całkiem wymagające zajęcie. Jaką ścieżkę rozwoju wybrać, aby uzyskać niezbędne kwalifikacje do wykonywania tego zawodu i jakie umiejętności są nam potrzebne? Podpowiadamy.

Predyspozycje

Na pewno osoba, która chce pracować jako przedstawiciel handlowy musi mieć ku temu konkretne predyspozycje oraz dużą chęć do wykonywania tego zawodu. Wiąże się to rzecz jasna z nieustannymi wyzwaniami oraz koniecznością radzenia sobie w niekiedy bardzo stresujących sytuacjach. To praca idealna dla osób, które wprost uwielbiają nawiązywać kontakty z nowymi ludźmi i są pozytywnie nastawieni do świata. Poczucie humoru oraz taktowny dobór słów w pierwszych chwilach konwersacji może pomóc zdobyć uznanie odbiorcy.

Umiejętności

Przedstawiciel handlowy doskonale zna sztuczki negocjacyjne i wie kiedy powinien z nich skorzystać, aby przechylić szalę korzyści na swoją stronę. Aby zdobyć uznanie w tym zawodzie trzeba z pewnością przejść kilka wymagających kursów i szkoleń na których można poznać podstawy psychologii oraz nabyć umiejętności dotyczące tego w jaki sposób rozmawiać w branży handlowej. Jest mnóstwo technik negocjacyjnych, które w mniejszym lub większym stopniu pozwalają odnieść sukces. Bez tej wiedzy żaden handlowiec nie będzie skuteczny w tym co robi.

Doświadczenie

Planując zostać przedstawicielem handlowym warto na początek zacząć od nieco mniej wymagających wyzwań. Wiele osób, które później zostają skutecznymi negocjatorami zaczyna w call center. Może się wydawać, że taka mało płatna praca jest tylko stratą czasu. Okazuje się, że osoby, które wcześniej nie miały styczności z umiejętnym przekazywaniem informacji w celach sprzedażowych mogą tam zdobyć absolutne podstawy. Są to zdolności, które w istotny sposób pomagają przy szukaniu pracy na wyższych stanowiskach.

Znajomość branży

Trzeba mieć świadomość tego, że taka praca nie jest jednoznacznie powiązana z jednym rodzajem branży. Oznacza to niekiedy konieczność odbycia szkoleń oraz poznania bliżej specyfiki przedsiębiorstwa dla którego wykonuje się zlecone zadania. Chcąc zacząć pracować jako przedstawiciel handlowy najlepiej już na początku sprecyzować to w jakiej branży czujemy się najlepiej i jaką wiedzę o konkretnych produktach posiadamy. Wynika z tego prosty wniosek – jeśli na przykład nie znamy się na komputerach i są one naszą piętą achillesową to nigdy nie będziemy w stanie znaleźć właściwych argumentów, aby sprzedać taki produkt. W takim przypadku trzeba zmienić nastawienie i poznać bliżej specyfikę przedmiotów oraz samą branżę.

Czy łatwo znaleźć pracę jako przedstawiciel handlowy?

Pozytywną wiadomością jest to, że takie oferty pracy pojawiają się bardzo często. Wynika to z prostej przyczyny. Praktycznie w większości firm potrzebna jest osoba, która zajmuje się nawiązywaniem nowych kontaktów oraz szukaniem rynków zbytu dla produktów lub nawet usług. Natomiast złą informacją jest to, że w niektórych małych przedsiębiorstwach może dochodzić do sporej rotacji zatrudnienia ze względu na nie zawsze zawinione braki w osiąganiu wyników.

Więcej na temat pracy w tym zawodzie można przeczytać w artykule https://www.zawody.pl/tych-umiejetnosci-wymaga-praca-w-handlu-zobacz-co-musisz-umiec/.