Jakie składniki zawiera mleko dla noworodka?

mleko

Karmienie piersią jest zalecaną przez ekspertów metodą odżywiania noworodków. Naturalne mleko kobiece zawiera szereg pożywnych składników, które przyczyniają się do prawidłowego rozwoju dziecka. Z określonych przyczyn młode matki wybierają karmienie mlekiem modyfikowanym. Co znajduje się w składzie tych produktów i czy jest to dobra alternatywa dla naturalnego sposobu dostarczania pożywienia? Pora zgłębić ten temat i postarać się znaleźć odpowiedzi na postawione pytania.

Jakie mleko modyfikowane dla noworodka?

Pogłębianie więzi z dzieckiem jest jednym z powodów, dla których uznane organizacje, takie jak np. Światowa Organizacja Zdrowia, zalecają matkom karmienie piersią przynajmniej do 6 miesiąca po porodzie. Niebagatelne znaczenie ma również skład mleka kobiecego, bogatego w odżywcze składniki: białko, węglowodany (głównie laktoza) oraz m.in. tłuszcze. Gdy mleka w piersiach jest zbyt mało, pomóc może doradca laktacyjny lub lekarz pediatra. Istnieją sytuacje, gdy kobieta wspólnie ze specjalistą podejmuje decyzję o przerwaniu karmienia piersią i wybiera przejście na mleko modyfikowane lub stosuje je jako formę uzupełnienia żywienia dziecka.

Warto na początku wspomnieć, na rynku dostępne są różne rodzaje mleka modyfikowanego. Nie wszystkie nadają się do podania najmłodszym dzieciom. Ułatwieniem wyboru są oznaczenia numeryczne. Mleko początkowe, stosowane u noworodków do 6 miesiąca życia, ma na opakowaniu cyfrę 1. Produkty dla starszych dzieci posiadają wyższą numerację (np. mleko następne – 2, a mleko modyfikowane typu junior – 4). Gdy lekarz podejrzewa lub stwierdził wystąpienie alergii pokarmowej, rodzice mogą także wybrać mleko specjalistyczne – z częściowo lub znacząco zhydrolizowanymi frakcjami białek mleka krowiego.

Składniki mleka początkowego dla najmłodszych

Analizę składu najlepiej przeprowadzić na podstawie konkretnych produktów. Pierwszy z nich jest mleko początkowe Humana 1. Służy zarówno do karmienia podstawowego, jak i może być wykorzystywane jako uzupełnienie żywienia naturalnego. W recepturze znajduje się przede wszystkim odtłuszczone mleko i odmineralizowana serwatka w proszku. Nie brakuje także pożytecznych związków chemicznych (m.in. węglan wapnia i magnezu czy cytrynian i chlorek potasu) oraz służących rozwojowi zestawu witamin (np. A, B5, B6,B12, C, D3, E i K1).

Innym, równie popularnym wśród rodziców produktem, jest mleko początkowe Bebilon 1 z formułą Pronutra Advance. Również jest przeznaczone do podawania dzieciom zaraz po urodzeniu i zawiera m.in. odtłuszczone mleko w proszku, podobny zestaw witamin (13 rodzajów) oraz oligosacharydy. W przypadku wszystkich produktów, pochodzących od znanej marki lub mniej rozpoznawalnego producenta, należy stosować się do zaleceń lekarza oraz dawkowania opisanego na opakowaniu. Gdy u dziecka występują niepokojące symptomy, może to być objaw alergii na dany składnik.