Karawany – czym charakteryzują się pojazdy do przewozu zwłok?

Karawan to specyficzny pojazd, który służy do przetransportowania trumny z domu pogrzebowego na cmentarz. Auto jest tak zbudowane, aby umożliwić godny transport zwłok ulicami miasta oraz alejkami cmentarnymi. Oprócz charakterystycznego kształtu i koloru pojazdy służące do ostatniej podróży zmarłego odznaczają się pewnymi cechami, które odróżniają je od standardowych samochodów. Z artykułu dowiesz się, co sprawia, że karawany są karawanami!

Jakie są cechy wyglądu karawanów pogrzebowych?

Pojazdy służące do transportu zmarłych są najczęściej eleganckie i wytworne. Mają wydłużoną sylwetkę i specjalnie skonstruowany tył, gdzie umieszcza się przewożoną trumnę. Takie samochody są zwykle czarne lub – rzadziej – białe. Jednym z zakładów oferujących kompleksowe usługi pogrzebowe wraz z transportem zwłok jest Concordia działająca na terenie Gdyni i Trójmiasta.

Wymogi techniczne dla karawanów

Wymagania sanitarne i techniczne, jakie muszą spełnić pojazdy do przewozu zwłok, są zapisane w rozporządzeniu wydanym przez Ministra Zdrowia w grudniu 2007 r. Oto najważniejsze z nich:

  • odpowiednie oznakowanie umożliwiające jednoznaczną identyfikację pojazdu,
  • samochód musi być zarejestrowany jako pojazd specjalny,
  • kabina kierowcy oddzielona trwałą przegrodą od części, w której znajduje się przewożona trumna ze zmarłym,
  • brak zamontowanych siedzisk dla pasażerów,
  • podłoga wykonana z materiału umożliwiającego mycie i odkażanie,
  • w aucie muszą znajdować się środki do dezynfekcji,
  • rozwiązania konstrukcyjne muszą umożliwiać zabezpieczenie trumny przed przemieszczaniem podczas transportu.

Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów wewnątrz karawanu, ponieważ po każdym transporcie pojazd bezwzględnie musi zostać odkażony. Środek auta przeznaczonego do transportu zwłok musi być wykonany z tworzyw łatwych do mycia i odpornych na działanie silnych środków odkażających.

Jakie marki karawanów spotyka się najczęściej?

Z uwagi na specyficzne okoliczności, w których karawany są używane, istotne są nie tylko wymagania techniczne i sanitarne, ale także wygląd pojazdów. W polskich zakładach pogrzebowych najczęściej używane są samochody marki Mercedes lub Ford. Takie auta prezentują się godnie i elegancko, są więc odpowiednim środkiem transportu podczas ostatniej drogi.

Transport zwłok eleganckim karawanem jest ważną częścią ceremonii pochówku. Wybierz przedsiębiorstwo pogrzebowe, które świadczy kompleksowe usługi funeralne na wysokim poziomie. Pożegnaj swoich bliskich, zapewniając im elegancką oprawę pogrzebu.