Kiedy okna wymagają wymiany?

wymiana okien

Stolarka okienna to jeden z elementów wyposażenia mieszkania, który wykazuje się stosunkowo długą żywotnością przy dość intensywnym tempie eksploatacji. Jednak nawet najwyższej jakości okna mogą wymagać wymiany, zwłaszcza gdy z czasem tracą swoje pierwotne właściwości i nie spełniają już swoich podstawowych funkcji w stu procentach. Zatem kiedy okna nadają się do wymiany?

Wymiana okien a ich szczelność

Pierwszym argumentem przemawiającym za wymianą okien jest ich nieszczelność. Jak rozpoznać, że okna zbyt łatwo przepuszczają powietrze z zewnątrz? Zadanie nie należy do najtrudniejszych, bo najczęściej objawia się to trudnościami w utrzymaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Przy utracie prawidłowej szczelności okien bardzo często wzrastają nasze rachunki za ogrzewanie. Do tego drastycznie spada komfort codziennego użytkowania mieszkania, gdzie wyczuwalne ruchy powietrza skutecznie przeszkadzają w wykonywaniu zwykłych czynności.

Zobacz także: https://www.otopr.pl/wymiana-okien-na-wiosne-o-czym-warto-pamietac/

Co prawda przy problemach ze szczelnością okien można pokusić się o wymianę samego uszczelnienia, jednak gdy mamy do czynienia z elementami z kilkunastoletnim stażem, warto zastanowić się nad zakupem okien przewyższających stare modele pod względem energooszczędności.

Wymiana okien a uszkodzenia mechaniczne

Sprawne systemy stolarki okiennej to klucz nie tylko do wygody, ale także bezpieczeństwa. Wszelkie usterki techniczne zarówno w obrębie ramy okiennej, ościeżnicy, jak również szyby to prosty przepis na obniżenie ich funkcji antywłamaniowych. Uszkodzone okna nie stanowią zbyt wymagającej przeszkody dla włamywaczy, dlatego najlepszym rozwiązaniem okazuje się wymiana całego systemu okiennego. Przesłanki ku temu występują również w sytuacji, gdy okna wskutek nadmiernego zużycia przestają „współpracować” i tracą swoje funkcjonalności – mechanizm otwierania i zamykania szwankuje, a materiał, z którego zostały wykonane nosi wyraźne ślady wieloletniej eksploatacji.

Wymiana okien na nowoczesne, estetyczne i wytrzymałe

Modele okien dostępnych na rynku z każdym rokiem zyskują na funkcjonalności i bezpieczeństwie, a przy okazji pozwalają uzyskać spektakularny efekt estetyczny. Z tego też względu wielu inwestorów decyduje się na wymianę stolarki okiennej nawet w przypadku, gdy z technicznego punktu widzenia mogłaby z powodzeniem posłużyć przez dobrych kilka lat. Montaż nowych okien to bardziej zaawansowane systemy antywłamaniowe, lepsza przepuszczalność światła słonecznego i akustyka, a także optymalna termoizolacja i bardziej energooszczędny charakter domu czy mieszkania. Wymiana okien to inwestycja dość kosztowna, ale przy tym długoterminowa, więc pozwala zapomnieć o problemach z ich szczelnością czy funkcjonalnością na długi czas.