Kraków – wzorzec polskiej kultury

Kraków to miasto o przebogatej historii. To tu mieści się największy ośrodek oświatowy – Uniwersytet Jagielloński. W Krakowie nagrano „Listę Schindera”, i to właśnie na krakowskim Starym Mieście znajduje się około sześciu tysięcy zabytków i ponad dwa miliony dzieł sztuki. Miasto tętni życiem, oferując stabilne zatrudnienie i atrakcyjne warunki mieszkalne. Jak wygląda tutejszy rynek mieszkaniowy?

To, co napędza rynek nieruchomości

Kraków bez wątpienia jest miastem uniwersyteckim. Każdego roku dziesiątki tysięcy studentów rozpoczyna tu swoją edukację. Według władz miasta, szacowana liczba żaków zwiększa się o około 200 tysięcy każdego roku. Mnogość uczelni nie pozostawia złudzeń, że jest to miasto nastawione głównie na solidne wykształcenie. Z tego względu bardzo dobrze rozwija się rynek nieruchomości. Sporą część ofert stanowią mieszkania do wynajęcia w Krakowie. Ogłoszenia dotyczą najczęściej kawalerek oraz mieszkań kilkupokojowych, które wynajmowane są w charakterze długoterminowym przez studentów.

Prężnie działający rynek pracy ma równie ogromny wpływ na dynamiczny rynek mieszkaniowy. W Krakowie nie brakuje ofert zarówno dla studentów, jak i absolwentów szkół. Co więcej, właściciele firm wykazują się sporą tolerancją w zakresie godzin pracy. Elastyczny grafik pozwala łączyć obowiązki zawodowe z edukacją. W ten sposób setki studentów zarabia na swoje utrzymanie w tym ogromnym mieście.

Atrakcyjne warunki życiowe

Doskonałe warunki do życia sprawiają, że do miasta wciąż napływają nowi mieszkańcy. W Krakowie ciężko o nudę, ponieważ kalendarium wydarzeń kulturowych jest niezwykle bogate. Każda restauracja, bar czy kawiarnia jest znakomitym miejscem spotkań o kameralnym charakterze. W wielu miejscach odbywają się koncerty, pokazy i wystawy, dając możliwość obcowania ze sztuką w najczystszej postaci.

Miasto słynie także z turystyki. Przybywają tu turyści z całego świata, dzięki czemu bardzo popularne są mieszkania do wynajęcia w Krakowie w trybie krótkoterminowym. Jeden dzień na zwiedzenie miasta to zdecydowanie za mało. W każdej z dzielnic znajdą się dziesiątki niepowtarzalnych punktów, które koniecznie trzeba zobaczyć, by zasmakować miejskiego charakteru.

Dla przyszłych inwestorów – gdzie najlepiej kupić mieszkanie?

Mieszkania do wynajęcia w Krakowie okazują się być doskonałym źródłem całorocznego zarobku. Miasto odwiedzają turyści o każdej porze roku. Najwięcej zabytków skupia się w okolicy Rynku Głównego, skąd blisko na Wawel i Bulwary Wiślane. Mieszkania w centrum Krakowa należą zatem do najdroższych.

Lista krakowskich atrakcji turystycznych jest jednak o wiele bardziej rozbudowana. Rozsądną decyzją będzie zakup mieszkania w nieco spokojniejszej dzielnicy, takiej jak Nowa Huta, Zwierzyniec, Dębniki czy Mistrzejowice. Dużą popularnością cieszą się obiekty zlokalizowane w pobliżu wyższych uczelni – Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej czy Akademii Górniczo-Hutniczej. Zakup mieszkania do wynajęcia w Krakowie warto rozważyć też w okolicach, gdzie znajdują się centra biznesowe.

Partnerem materiału jest Tabela Ofert.