Nauka języków obcych jako pomysł na hobby dla seniora

jezyk obcy dla seniora

Po przejściu na emeryturę możesz na reszcie mieć czas na realizację własnych planów i marzeń. Dla wielu seniorów nadrabianie zaległości w posługiwaniu się językami to cel, który chcą przekuć w czyn. Do wyboru jest mnóstwo języków obcych, a metody są dopasowane do potrzeb każdego seniora. Nauka języka obcego w dojrzałym wieku nie jest fanaberią. To świetny sposób na nowe hobby i wyjście poza strefę dotychczasowych znajomych.

Dlaczego warto uczyć się języków na emeryturze?

Pora zmierzyć się z kilkoma stereotypami dotyczącymi nauki języków przez osoby starsze. To nie prawda, że seniorzy mają mniejsze zdolności do przyjmowania wiedzy. Mawia się, że dzieci chłoną języki obce w najszybszym tempie. Jednak kluczem nie jest wiek, a sposób nauki. Według specjalistów ze szkoły językowej Language Pro-Expert w Czechowicach-Dziedzicach, osoby starsze potrzebują innego toku nauczania niż młodzież. Małe dzieci uczą się głównie przez słuchanie i zabawę, natomiast seniorzy mają wysoką wrażliwość gramatyczną i wyrobione schematy świadomego przyswajania wiedzy. Właśnie dzięki temu równie skutecznie mogą przyjmować nowe słówka i komunikować się w obcym języku.

Języki obce a seniorzy – jakie są możliwości?

Jedną z lepszych opcji są kursy językowe dla seniorów. Dlaczego? Osoby starsze mogą poznawać na nich innych pasjonatów nauki, którzy są równie dojrzali jak oni. Poza tym sam proces nauki jest dopasowany do możliwości seniorów. Lekcje mogą odbywać się grupowo, indywidualnie, a także poprzez szkolenie interaktywne. Wszystko zależy od upodobań kursanta.

Samo przyswajanie wiedzy nie jest jedyną korzyścią dla seniorów z nauki języka. Posługiwanie się kilkoma językami zdecydowanie poprawia pamięć i przeciwdziała pogarszaniu się sprawności umysłu. Kursanci w starszym wieku odczuwają mniejsze trudności z zapamiętywaniem, jeśli podejmują starania, by rozmawiać innymi w obcym języku. Interesujące jest również poznawanie innych ludzi. Samo wyjście z pustego domu może okazać się świetnym pomysłem, który zmieni dotychczasowe nastawienie do życia. Nie musisz obawiać się trudności związanych z pogarszającym się wzrokiem czy słuchem. Na lekcjach języka obcego nauka dopasowana jest do Twoich możliwości. Co stoi na przeszkodzie, by spróbować?