Nietolerancja laktozy może być niebezpieczna. Zobacz, jak powinna wyglądać twoja dieta

problemy z jedzeniem

Bardzo dużo osób cierpi na różnego rodzaju dolegliwości, które są związane z nietolerancją laktozy. Rozwiązaniem jest oczywiście wykonanie odpowiednich badań, które potwierdzą nietolerancję i pozwolą na postawienie skutecznej diagnozy, jak również ustalenie diety. To właśnie ona jest kluczowym elementem, dzięki któremu nasze życie będzie wyglądać po prostu normalnie. Czym powinna się charakteryzować nasza dieta?

Nietolerancja laktozy to dolegliwość, która polega na tym, że organizm nie potrafi w sposób prawidłowy przetwarzać laktozy, czyli naturalnego cukru, który znajduje się w mleku i nabiale. Z prawidłową sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy laktoza ulega sprawnej hydrolizie, czyli rozpadowi do glukozy i galaktozy.

Nietolerancja laktozy, jakie mogą być główne objawy?

Jeżeli chcemy potwierdzić nietolerancję laktozy, warto wykonać odpowiednie badania. Problemy zauważymy bardzo szybko, a do najważniejszych można zaliczyć:

– mdłości,
– bóle brzucha, wzdęcia, biegunka,
– kolka,
– nadmierne ilości gazów.

Dlatego tak ważne jest to, aby wybrać odpowiednią dietę. W razie konieczności możemy oczywiście skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka.

Nietolerancja laktozy, co można jeść?

Najlepiej unikać produktów mlecznych, skondensowanych, jak mleka zagęszczone, mleka w proszku. Problematyczne może okazać się również spożywanie wszelkiego rodzaju serów, serków, jogurtów, maślanek czy kefirów. Należy z nich zrezygnować, lub zastąpić je specjalnymi produktami bez laktozy, które na szczęście są powszechnie dostępne.

Odpowiednia dieta, pomoc dietetyka oraz minimalizowanie skutków nietolerancji laktozy

Przede wszystkim zdecydowanie warto postawić na poszerzenie własnej wiedzy oraz na edukację. W internecie bez problemu można znaleźć przepisy, które nie są trudne do realizacji, a które pomogą nam unikać problemów z działaniem układu pokarmowego.

Jeżeli jednak potrzebujemy specjalistycznej konsultacji, zdecydowanie powinniśmy skontaktować się z doświadczonym dietetykiem, który na podstawie wywiadu oraz dokumentacji medycznej, zaproponuje najlepszą dietę. Musimy pamiętać, że oprócz nietolerancji laktozy, musimy brać pod uwagę również inne nasze choroby, np. cukrzycę, nietolerancję glutenu, a także przyjmowane leki. Organizm jednocześnie musi otrzymać taką ilość kalorii, która pozwoli mu na normalne funkcjonowanie.