Prace w ogrodzie – jakie narzędzia mogą się przydać?

prace ogrodowe

Piękny i zadbany ogród wymaga od właściciela sporego nakładu pracy. Obejmuje ona wiele zadań w tym porządki, sadzenie, usuwanie chwastów, podlewanie, czy przesadzanie. Aby usprawnić swoje działania, warto wyposażyć się w narzędzia, które są ogromnym wsparciem podczas pielęgnacji ogrodu. Zobacz, jakie przyrządy warto mieć zawsze pod ręką, aby prace wokół domu nie sprawiały Ci większego kłopotu.

Narzędzie pomocne w porządkach

Sprzątanie ogrodu to najważniejsza część procesu związanego z przygotowywaniem go na nadchodzący sezon. Pracę zaczynamy zazwyczaj od pozbycia się wszelkich zbędnych liści i suchych gałązek, aby stworzyć dogodne warunki wzrostu dla nowych roślin. Niezbędne bywają takie narzędzia jak sekatory i nożyce, z których pomocą można szybko odciąć niepotrzebne elementy, a także kosze lub taczki, dzięki którym znacznie łatwiej będzie przenieść je na kompostownik.

W porządkowaniu ogrodu ogromnie pomocne bywają także rozdrabniacze do drewna, czyli urządzenia, z których pomocą można skutecznie zredukować ilość zbędnych gałęzi. Szczególnie gdy mamy do zredukowania znaczną ilość gałęzi, rozdrabniacze do drewna znacznie przyspieszą porządki i sprawią, że pozostanie nam zdecydowanie mniej zajmujących miejsce odpadków.  Do wyboru mamy kilka odmian: mniejsze i zazwyczaj lżejsze maszyny elektryczne, a także niewymagające podłączenia do sieci rozdrabniacze do drewna spalinowe, które charakteryzują się większą mocą, a do tego umożliwią wygodny dostęp nawet w najdalsze zakątki ogrodu.

Inne rzeczy niezbędne w pracach ogrodowych

W kanonie artykułów, które na dobre zagościły wśród niezbędnika ogrodników, znajdują się także tak proste, ale jakże przydatne narzędzia takie jak choćby grabie. Z ich pomocą szybko zbierzemy skoszoną uprzednio trawę, ale również zgarniemy opadłe na ziemię liście, dlatego bezapelacyjnie powinny znaleźć się w każdym ogrodowym schowku. Wśród swoich zasobów dobrze jest mieć również takie przybory jak łopaty i szpadle. Znajdą one zastosowanie zarówno podczas załadunku, jak i również wtedy, gdy zajdzie konieczność przygotowania otworu pod nowe sadzonki i nie tylko.

Jeśli zależy nam na ładnym trawniku, nie obejdzie się także bez kosiarki. Tą można wybrać spośród kilku wariantów – ręcznych, które sprawdzają się na nierównym terenie i wózkowych, które są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu – zwłaszcza, gdy wzbogacone zostały o dodatkowy napęd. Zarówno jedne, jak i drugie są dostępne w wersji akumulatorowej lub spalinowej, dlatego wybór należy oprzeć głównie na podstawie warunków swojej działki i osobistych preferencji.