Funkcjonalna kuchnia w małym mieszkaniu

Funkcjonalna kuchnia

Małe mieszkanie to zawsze nie lada wyzwanie pod względem aranżacyjnym. Każdy z nas pragnie mieć nowoczesne, dobrze prezentujące się wnętrze, ale przy niewielkiej przestrzeni nie zawsze idzie to w parze z funkcjonalnością. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym szczególnie zależy nam na tym, aby wszystko miało swoje ściśle określone miejsce, a korzystanie z poszczególnych przedmiotów nie sprawiało nam większego problemu. Na co zwrócić uwagę meblując funkcjonalną kuchnię w niewielkim mieszkaniu i co sprawi, że korzystanie z niej stanie się łatwe oraz przyjemne dla całej rodziny?

Funkcjonalna kuchnia i meble pod zabudowę

Meble pod zabudowę w niewielkim mieszkaniu nie raz i nie dwa okazały się jedynym funkcjonalnym rozwiązaniem. Tego rodzaju umeblowanie pozwoli na zagospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca i nie zagraci przestrzeni. Dodatkowo wszystkie niezbędne sprzęty oraz elementy wyposażenia odnajdą swoje miejsce na niewielkiej przestrzeni, a my będziemy mieli dostateczną ilość miejsca na poruszanie się oraz przygotowywanie ulubionych potraw. Meble pod zabudowę dodatkowo mogą okazać się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ będą służyły przez długie lata. Dobrze zaprojektowane meble w niewielkim mieszkaniu nie stracą na aktualności i funkcjonalności, a dodatkowo bardzo często są odporne na przemijanie trendów oraz mody.

Minimalistyczna kuchnia zawsze w cenie

Meble oraz wyposażenie w niewielkiej kuchni powinny zostać ograniczone do minimum. Nie warto inwestować w niepotrzebne dekoracje, ponieważ w małych przestrzeniach spełniają one dokładnie odwrotne funkcje niż w założeniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na dekorację okna. Zbyt ozdobne firany bądź rolety i zasłony o zbyt intensywnym kolorze zabiorą małej kuchni wiele światła, które znacząco powiększa optycznie przestrzeń.

Do minimum należy ograniczyć również przedmioty, które zostaną ustawione na blacie. Warto wygospodarować przestrzeń w szafkach. Ustawianie nadmiernej ilości sprzętów oraz pojemników sprawia wrażenie zagracenia. Kuchnia nie tyle co będzie sprawiała wrażenie nieuporządkowanej, to również zabierzemy sobie potrzebne miejsce na przygotowywanie potraw. W małej kuchni warto postawić również na małą lodówkę, którą umieścimy w zabudowanych meblach.

Kuchnia i kolory optycznie powiększające przestrzeń

Nie jest żadną nowością, że w niewielkich przestrzeniach należy trzymać się jasnych barw. Funkcjonalna kuchnia w małym mieszkaniu nie może obejść się bez białych bądź jasno beżowych mebli, jasnej podłogi oraz ścian. Tutaj warto postawić na biel, której każdy się boi. W niewielkich pomieszczeniach doskonale sprawdzi się styl skandynawski, który kojarzy się przede wszystkim z białymi, prostymi formami oraz delikatnymi połączeniami. Jako dodatek do wszechobecnej bieli możemy zastosować dodatki w pastelowych barwach. Pastelowe odcienie różu, zieleni, pomarańczu czy niebieskiego przeżywają w ostatnim czasie złoty renesans, dlatego meblowanie niewielkiej kuchni w małym mieszkaniu będzie w dzisiejszych czasach nie lada przyjemnością.

Funkcjonalna kuchnia w małym mieszkaniu połączona z aneksem kuchennym

Kuchnia może być równie funkcjonalna w mieszkaniu, w którym salon połączony jest z aneksem kuchennym. Przede wszystkim nie należy się bać niewielkiej wyspy kuchennej na środku pomieszczenia, która w wyraźny sposób oddzieli przestrzeń wypoczynkową od kuchennej. Nowoczesna, elegancka wyspa posłuży również jako wygodny stół dla całej rodziny podczas posiłku, a gotujący będzie mógł ją również w wygodny sposób wykorzystać do przygotowywania potraw.

Funkcjonalna kuchnia w małym mieszkaniu to jasne pomieszczenie, w którym wszystko ma ściśle określone miejsce. Postaw na nieprzemijającą nowoczesność, która będzie użyteczna przez lata.