Jak aranżować wnętrza w stylu skandynawskim – salon

Skandynawski styl

Aranżowanie salonu nie należy do najłatwiejszych, ponieważ każdy z nas chciałby mieć przestrzeń nowoczesną, funkcjonalną, estetyczną oraz ponadczasową. Salon, jako wizytówka naszego domu oraz miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu wymaga zastosowania szczególnych rozwiązań. Biorąc pod uwagę wszelkie potrzeby, czynniki oraz uwarunkowania dochodzimy do wniosku, że stylem, który idealnie odpowiada na hasło salon jest styl skandynawski. Jak aranżować wnętrza w stylu skandynawskim, po czym poznamy dobrze zaplanowany salon i co buduje odpowiedni klimat w naszym pokoju dziennym?

Styl skandynawski ma ściśle określone zasady, dzięki którym już na pierwszy rzut oka wiemy z jakim rodzajem aranżacji mamy do czynienia. Łącząc go z potrzebami salonu stoi przed nami niełatwe zadanie, sprytnej kombinacji cech charakterystycznych dla stylu oraz niezbędnych elementów wyposażenia każdego salonu. Warto jednak sobie zadać odrobinę takiego trudu, gdyż efekty mogą być zniewalające i stworzona przestrzeń będzie zachwycała swoją aktualnością, funkcjonalnością oraz niepowtarzalnością przez bardzo długie lata.

Cechy stylu skandynawskiego – jak dobrze zaaranżować wnętrza?

Zanim przejdziemy do wyboru konkretnych elementów wyposażenia salonu w stylu skandynawskim wskażmy konkretne cechy takiego stylu. Przede wszystkim liczy się prostota. W stylu skandynawskim na próżno szukać ozdobnych, topornych mebli, które przepełnione są ekstrawagancją oraz krzykliwym designem. Dodatkowo króluje tam surowy, naturalny klimat, dlatego najczęściej spotkamy elementy wykonane z organicznych materiałów, przyjaznych środowisku. Pod tym względem styl skandynawskim podobny jest nieco do stylu eko, a w dobie naszych globalnych problemów idealnie dopasowuje się do ogólnoświatowych trendów. Dodatkowo w salonie w stylu skandynawskim królują jasne, stonowane barwy. Żadnym zaskoczeniem nie będzie wszechobecna biel pod różnymi postaciami. Ta cecha jest pokłosiem warunków atmosferycznych, panujących na północy Europy. Dzięki bieli skandynawskie przestrzenie stały się pozornie ciepłe oraz przytulne. W stylu skandynawskim znajdziemy również odrobinę zieleni, choć nie ma ona dominującej roli i nie zwraca na siebie nadmiernej ilości uwagi.

Jak aranżować wnętrza z głową? Kanapa w centrum zainteresowania

Bez względu na to w jakim stylu umeblowany jest salon, kanapa znajdzie się zawsze w centrum zainteresowania. W stylu skandynawskim postawimy raczej na niewielki mebel w klasycznych kształtach. Miękka kanapa, pokryta przyjazną dotyku tkaniną w stonowanym kolorze jest zawsze strzałem w dziesiątkę o doskonale prezentuje się w centrum takiego białego salonu. Wedle idei stylu skandynawskiego kanapa powinna rozkładać się, aby mogła spełniać swoją funkcję również podczas nocy, zamieniając się w wygodne łóżko.

W stylu skandynawskim możemy pozwolić sobie również na kanapy pokryte skórą, jednakże musi to być skóra naturalna. Styl skandynawski nie znosi nienaturalnych rozwiązań, dlatego sztuczna skóra od razu będzie rzucała się w oczy i zrujnuje obraz idealnego pokoju dziennego w stylu skandynawskim.

Jak aranżować wnętrza i dobierać meble?

Meble oczywiście jak najprostsze i najjaśniejsze. Nie próbujmy umieszczać w stylu skandynawskim dużych, nieforemnych elementów, które będą zagracały przestrzeń. Dodatkowo postawmy również na meble wykonane z drewna, które posłużą nam przez długie lata.

Natura i przytulny nastrój – jak aranżować wnętrza, by uzyskać taki efekt?

Słowem podsumowania warto wspomnieć, że w stylu skandynawskim króluje natura oraz przytulny nastrój. Warto postawić na zieleń oraz wybudować kominek, który pomoży w stworzeniu ciepłego, przytulnego nastroju.