Jakie kafelki do łazienki?

Glazura do łazienki

Wybór kafelek do łazienki jest zazwyczaj procesem wymagającym, długotrwałym oraz skomplikowanym. Każdy, kto kiedykolwiek przez to przechodził, wie, że chodzenia po sklepach, wybierania i zastanawiania się nie ma końca. Producenci oferują szeroki zakres różnych produktów, co tylko utrudnia podjęcie ostatecznej decyzji. Jakie kafelki do łazienki wybrać, by cieszyć się swoim wyborem na lata? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jednakże warto znać kilka zasad, którymi można kierować się w sklepie. To z pewnością pozwoli zaoszczędzić dużą ilość czasu i przyspieszy prace remontowe naszej łazience.

Na na co należy zwrócić uwagę?

Jedną z ważniejszych ról podczas wyboru kafelek odgrywa ich kolor. Producenci oferują również różne faktury. Ostatnimi czasy niezwykle modne stały się kafelki będące imitacją drewna – czy warto zastanawiać się nad ich zakupem? Dodatkowo dużą wagę należy przyłożyć do rozmiaru poszczególnych kafelek, ponieważ nie wszędzie pasuje każda z nich. Rozwinięcia tych zagadnień znajdziesz w poniższym tekście, więc jeśli zależy Ci na doskonałej łazience na lata, jesteś we właściwym miejscu.

Po pierwsze odpowiedni kolor – łazienka dopasowana do naszych gustów

Zacznijmy od koloru. Nie każdy kolor kafelek sprawdzi się w łazience. Współczesne wnętrza bardzo cenią sobie jasne barwy. W przypadku łazienki białe kafelki są zawsze doskonałym wyborem. Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, ich utrzymanie w czystości nie jest tak trudne, jakby się mogło wydawać, a biel prawdopodobnie nigdy się nie znudzi i nigdy nie wyjdzie z mody. Białe kafelki mogą być zastosowane zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Dzięki nim przestrzeń wiele zyska pod względem optycznym. Łazienka stanie się bardziej przestronna i estetyczna.

Oczywiście biel to nie jedyne rozwiązanie. W łazience równie dobrze sprawdzą się wszelkie jasne odcienie szarości, beżu, czy też niebieskiego. Jeśli mamy nieco większą łazienkę możemy sobie również pozwolić na nieco ciemniejsze akcenty, jednakże warto pamiętać, aby pozostały one w mniejszości. Dodatkowo, warto wiedzieć, że ciemne kafelki znacznie lepiej prezentują się na ścianie niż na podłodze.

Imitacja drewna – czy to sprawdzi się również w łazience?

Niezwykle modne ostatnimi czasy stały się kafelki będące imitacją drewna. Czy to dobre rozwiązanie w łazience? Rozwiązanie ma wiele zalet, szczególnie jeśli zależy nam na połączenie dobrego stylu z praktycznością naszej przestrzeni. “Drewniane” kafelki to idealny substytut dla nieodpornego na działanie wilgoci i wody drewna. Kafelki będące imitacją drewna doskonale sprawdzą się w połączeniu z drewnianymi, dębowymi blatami i parapetami w łazience. Co więcej, kafelki tego rodzaju są znacznie tańsze niż prawdziwe, drewniane wykończenie, a do tego nie ma potrzeby ich odświeżania oraz częstej impregnacji.

Rozmiar ma znaczenie

Bardzo ważny jest również rozmiar poszczególnych płytek. Ich dobór powinien być uzależniony od wielkości naszej łazienki oraz zasobności portfela. Większe płytki są zazwyczaj droższe, jednakże w ostatecznym rozrachunku musimy ich kupić znacznie mniej niż mniejszych. Duże płytki są więc rozwiązaniem znacznie bardziej ekonomicznym. Dodatkowo, ich ułożenie zajmuje znacznie mniej czasu i jest znacznie łatwiejsze dla fachowca, dlatego jego honorarium nie będzie musiało być tak wysokie, jak w przypadku małych kafelek.

Mniejsze łazienki potrzebują większych płytek. Małe płytki zarezerwowane zostały dla dużych przestrzeni, ponieważ po ułożeniu niekiedy mogą optycznie pomniejszać naszą przestrzeń. Zupełnie odwrotnie jest z dużą powierzchnią płytki. Co więcej, w mniejszych przestrzeniach zdecydowanie lepiej jest postawić na wysoki połysk, który podobnie jak ich rozmiar wpływa na optycznie większy wygląd przestrzeni.