Rowerki biegowe – co warto o nich wiedzieć?

rowerek biegowy

Obecnie znaleźć można całe mnóstwo zabawek, które pozwalają dzieciom na aktywną zabawę. Świetnym tego przykładem są rowerki biegowe, dzięki którym małe dzieci mogą poczuć się jak podczas jazdy na rowerze i czuć wolność podczas jazdy po swojej okolicy, oczywiście pod czujnym okiem opiekuna. Co warto wiedzieć o rowerkach biegowych i jakie są ich zalety?

Co warto wiedzieć o rowerkach biegowych?

Przede wszystkim warto dowiedzieć się czym dokładnie są rowerki biegowe. Są to tak zwane biegówki, które są konstruowane w sposób podobny do rowerów tradycyjnych i składają się z ramy, kierownicy, siodełka oraz dwóch kół. Nie spotkamy jednak w nich pedałów, gdyż dziecko ma jeździć takim rowerkiem odpychając się z racji, że jest to sposób bezpieczniejszy w wypadku dzieci w wieku 2-3 lat.

Chcąc kupić rowerki biegowe możemy sprawdzić na przykład sklep dla niemowląt w pobliżu, czy też przejrzeć oferty sklepów dziecięcych w internecie. Tam odnajdziemy z pewnością bardzo wiele rowerków, które różnic się będą materiałem, z którego są wykonane, czy też wysokością siodełka. Najczęściej spotykane są rowerki drewniane i metalowe.

Jakie są zalety rowerków biegowych?

To, co sprawia, że rowerki biegowe są tak chętnie kupowane przez rodziców to oczywiście ich zalety. Przede wszystkim jazda na rowerku biegowym wspiera rozwój psychofizyczny dziecka, które podczas poruszania się na takim rowerku uczy sin utrzymywania równowagi, poprawia swoją koordynację ruchową, czy też zaczyna uczyć się odczytywania odległości oraz prędkości. Ponadto pozwala to na to, by dziecko podczas rodzinnego spaceru mogło być bardziej aktywne i zmniejsza szanse na to, że zacznie się nudzić.

Kolejną zaletą rowerka biegowego jest niewątpliwie to, że dzieci, które jeżdżą na takim rowerku są w stanie znacznie szybciej nauczyć się jazdy na dorosłym rowerze bez konieczności montowania dodatkowych bocznych kółek, co jest możliwe dzięki temu, że dziecko wypracowało sobie zmysł równowagi podczas jazdy na rowerku biegowym.