Szkolenie szczeniaka – od czego zacząć?

szkolenie szczeniaka

Szczeniak to maleńkie stworzenie, które staje się nowym członkiem rodziny. Z początku ciekawy, a jednocześnie nieco onieśmielony psiak eksploruje domowy teren, stając się ulubieńcem każdego. Szczenię, z początku nieufne i nieco wycofane, w końcu zaczyna coraz odważniej dominować domową przestrzeń. Kiedy zacząć szkolenie szczeniaka, by uniknąć problemów wychowawczych?

Pierwsze tygodnie kluczowe dla psa

Nie ulega wątpliwości, że psy to istoty mądre i myślące. Szkolenie czworonoga można rozpocząć w zasadzie w każdym wieku, jednak jest kwestia, którą warto poruszyć. Proces poznawczy trwa u szczeniaka od 3 do mniej więcej 16 tygodnia życia. W tym czasie należy rozpocząć okres socjalizacji. Jest to niezwykle krótki, zaledwie kilkutygodniowy etap, w którym popełniane błędy będą owocować na przyszłość.

szkolenie szczeniaka

Okres socjalizacji to najlepszy moment na rozpoczęcie wychowanie szczeniaka. Pupil wykazuje w tym czasie naturalną ciekawość do poznawania świata i chętnie poddaje się różnym zabawom. Im szybciej wpojone zostaną pewne nawyki, tym łatwiej będzie później zarówno właścicielowi, jak i jego psu.

Jak rozpocząć szkolenie?

Szczeniak, podobnie jak dziecko, najlepiej przyswaja sobie nowe reguły poprzez zabawę. Duża doza swobody pozwoli ograniczyć stres związany z podporządkowaniem szczeniaka wyznaczonym regułom. Warto jednak mieć na uwadze, że szczeniak nie potrafi wykazać skupienia, jakie mają dorosłe psy; ma także kłopoty z koordynacją ruchową. Oczekiwania właściciela wobec swojego czworonoga powinny być zatem dopasowane do wieku szczenięcia.

Nauka komend bywa trudna, lecz nie wolno się zniechęcać. Wprowadzanie wszystkich komend naraz może wywołać dezorientację u psiaka, a zarazem irytację u właściciela. Najlepiej uczyć szczenię jednej komendy, a po jej opanowaniu przejść do kolejnej. Należy pamiętać, że szczeniak szybko się nudzi, zatem zbyt długa nauka może wywołać efekt przeciwny do zamierzonego. Trzy powtórki danej komendy w zupełności wystarczą.

Czego należy nauczyć szczeniaka?

Każdy chciałby mieć psa, który w lot pojmuje wszelkie komendy i z łatwością stosuje się do domowych reguł. Wszystko to wymaga czasu, odpowiedniej pracy i cierpliwości. Szczenię od samego początku powinno być uczone czystości, prawidłowej zabawy i reagowania na podstawowe komendy.

Trudną do opanowania sztuką jest pozostawianie psa samego w domu. Przebywanie ze szczenięciem w pierwszych tygodniach jego życia jest błędem, ponieważ zwierzę czuje się zagubione, gdy właściciel nagle z dnia na dzień zacznie znikać na długie godziny, wychodząc do pracy.

Równie ważna jest nauka samokontroli, dzięki której psiak jest w stanie lepiej zapanować nad swoimi emocjami i wykazuje większą cierpliwość. Podczas wychowywania szczeniąt należy przez cały czas zachować opanowanie i konsekwentnie egzekwować wprowadzone reguły. Wielotygodniowa nauka bywa trudna, lecz z pewnością się opłaca. Dobrze wychowany pies to wspaniały kompan rodziny i powód do dumy.

Więcej porad jak szkolić szczeniaka znajdziesz na Nosem.pl