Badanie cytologiczne to jedno z podstawowych badań profilaktycznych, które powinna wykonywać każda kobieta. Po raz pierwszy cytologię należy wykonać 2-3 lata po rozpoczęciu współżycia. U kobiet, które nie współżyją, pierwsza cytologia powinna zostać wykonana przed ukończeniem 25. roku życia. Dlaczego systematyczne wykonywanie badania cytologicznego jest bardzo ważne? Jakie znaczenie ma to badanie w profilaktyce raka?
Cytologia jako podstawowe badanie profilaktyki raka szyjki macicy
Po raz pierwszy badanie cytologiczne wykonano w latach 40. ubiegłego wieku. Od tego czasu znacząco ograniczyło ono liczbę pacjentek z wykrytym nowotworem szyjki macicy w zaawansowanym stadium. Niestety, nadal wiele kobiet zapomina o badaniu cytologicznym, co zmniejsza szansę na całkowite wyleczenie. Każdego roku w Polsce diagnozowanych jest około 2,5 tysiąca przypadków raka szyjki macicy u kobiet około 60. roku życia.
Nowotwór ten jest ogromnym wyzwaniem dla onkologów na całym świecie. Regularne wykonywanie cytologii pozwala nie tylko wykryć nowotwór, ale także stany przednowotworowe, których leczenie jest znacznie łatwiejsze niż leczenie raka. Badanie cytologiczne można wykonać np. w prywatnym gabinecie ginekologicznym dr Anny Kluz-Kowal w Białymstoku.
Na czym polega badanie cytologiczne?
Podczas cytologii pobierany jest wymaz z szyjki macicy, który następnie poddawany jest badaniu, które ma na celu wykrycie patologicznie zmienionych komórek. Cytologia nie jest badaniem szczególnie nieprzyjemnym, choć może wywoływać niewielki dyskomfort. Nie należy jednak obawiać się pobrania wymazu, bo wykonanie badania może uratować nam życie. Cytologię należy wykonywać co 3 lata; jeżeli w bliskiej rodzinie kobiety były zdiagnozowane przypadki raka szyjki macicy, to badanie cytologiczne powinno być wykonywane co 2 lata.
Dzięki cytologii możliwe jest wykrycie stanów przednowotworowych oraz raka szyjki macicy w fazie przedinwazyjnej, w której nowotwór nie wywołuje objawów. Rozpoczęcie leczenia raka szyjki macicy we wczesnym stadium znacząco poprawia rokowania i pozwala na trwałe wyleczenie. Regularne wykonywanie cytologii pozwala znacznie obniżyć liczbę zgonów z powodu raka szyjki macicy! Wykonanie badania jest niezwykle ważne, jeżeli chcemy w pełni zadbać o stan zdrowia układu rozrodczego, ograniczając ryzyko późnego wykrycia nowotworu złośliwego.