Co to jest team building?

Każdy w pracodawców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że kluczem do sukcesu firmy jest przede wszystkim solidnie pracujący ze sobą zespół. To właśnie grono pracowników, którzy darzą siebie ogromnym zaufaniem i wiedzą, że mogą na sobie polegać, jest wstanie zrealizować na czas wszelakie projekty i wywiązać się z określonych zadań. Niemniej jednak nie zawsze zespół jest wstanie pracować jako jednolity organizm, szczególnie, że przez cały okres pracy mogą się mu przydarzyć różnorodne sytuacje, które tą jedność i solidarność będą wstanie skutecznie zaburzyć. W takich wypadkach zaleca się przeprowadzenie team buildingu. Jednak na czym on polega i w jaki sposób można go przeprowadzić?

Czym jest team building?

Team building to pojęcie pochodzące z języka angielskiego, które zakorzeniło się również w naszym języku i oznacza nic innego jak budowanie zespołu. Team building polega więc na organizowaniu działań i różnorodnych aktywności, które mają doprowadzić do tego, że zespół pracowników na nowo odzyska swojego „ducha” oraz motywację do pracy. Czy team building jest obowiązkowy?- to pytanie z pewnością zadaje sobie wielu pracodawców. Okazuje się, że nie jest on obowiązkowy, jednak jego przeprowadzenie może przynieść firmie wiele, wymiernych korzyści. Co więcej, da się także wskazać kilka sytuacji, w których przeprowadzenie team building jest konieczne do tego, by zespół pracowników mógł ze sobą współpracować i wykonywać powierzone mu zadania. Zalicza się do nich:

  • przyjęcie do zespołu nowego pracownika- jest to moment, w którym team building pomoże nowemu pracownikowi poznać kolegów z zespołu i jednocześnie się do niego zaadoptować. Pomoże to także obecnym pracownikom dobrze przyjąć nowego kolegę.
  • problemy wewnętrzne- często po wielu latach pracy mogą pojawić się konflikty pomiędzy pracownikami. Wówczas aktywności w zakresie team buildingu będą wstanie je skutecznie rozwiązać.
  • napięcia na linii pracownicy-manager- to również dość powszechnie pojawiające się problemy, na które lekarstwem i swoistym remedium może być właśnie team building.
  • utrata motywacji w zespole- to również problem, który pojawia się w szczególności po napiętym okresie w pracy. Wówczas pracownicy tracą motywację i cierpią na tym morale całego zespołu. Team building pomoże więc im się zregenerować i nabrać sił do pracy.
  • koniec ciężkiego projektu lub zadania- wówczas team building może być traktowany jako swoista nagroda, która pokaże, że pracownicy są doceniani i zmotywuje ich do dalszej, efektywnej pracy.

Jak przeprowadzić team building?

Team building czyli budowanie zespołu- jak zostało to już wspomniane- jest szeregiem działań i aktywności, w które pracownicy mogą się zaangażować razem z kadrą zarządzającą. Wobec tego istnieje wiele możliwości na to, by go przeprowadzić. Zwykle pracodawcy- tradycyjnie- decydowali się na obiad w restauracji lub uroczystą kolację. Niemniej jednak można zdecydować się także na wspólne wyjście do kina lub wynajęcie sali, gdzie możliwe będzie przeprowadzenie gier zespołowych i integracyjnych. Niektórzy pracodawcy jednak wykazują się jeszcze większą kreatywnością i idą o krok dalej. Mianowicie zabierają oni swoich pracowników na paintaball lub nawet organizują im zawody sportowe. W ten sposób bardzo łatwo można podnieść morale zespołu, a także zadbać o to, by pracownicy odzyskali do siebie wzajemne zaufanie. Team building więc- choć nie jest on obowiązkowy- to jednak jest wstanie znacznie poprawić wydajność i efektywność całej firmy i ponownie zmotywować pracowników.