Co zrobić z pasażerami gdy wydarzyła się awaria samochodu?

Awaria samochodu może nastąpić w każdej chwili i na drogach różnego rodzaju. Zależnie od tego, czy poruszasz się autostradą, czy drogą powiatową postępowanie wygląda inaczej. W każdym przypadku, należy jednak zadbać o bezpieczeństwo pasażerów pojazdu, do czasu przybycia pomocy drogowej lub wykonania samodzielnej naprawy samochodu.

Oznaczenie pojazdu i jego użytkowników

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić po nastąpieniu awarii samochodu jest wyprowadzenie go z drogi. W mieście można po prostu zepchnąć go na pas zieleni, chodnik lub miejsce parkingowe. W trasie trzeba kierować się na pobocze lub pas awaryjny. Następną czynnością jest oznakowanie pojazdu. Najpierw, należy włączyć światła awaryjne. Następną czynnością jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Jednak przed opuszczeniem samochodu kierowca i pasażerowie powinni ubrać się w kamizelki odblaskowe. Dla bezpieczeństwa w miarę możliwości, należy poruszać się po drugiej stronie bariery energochłonnej. Trójkąt powinien być ustawiony:

  • w mieście- zaraz za samochodem;
  • poza miastem- 30-50 metrów od pojazdu;
  • na autostradzie- 100 metrów za autem.

W tym czasie druga osoba może zadzwonić po pomoc drogową, np. po CubeTrans w Wielkopolsce. Na autostradzie, należy także powiadomić jej zarządce o znajdującym się na drodze unieruchomionym samochodzie. Wielu kierowców zapomina o konieczności wykonania tej czynności. W przypadku braku telefonu lub jego niesprawności można skorzystać z telefonów alarmowych rozstawionych przy drodze. Niektóre awarie da się jednak naprawić na miejscu, np. wymiana koła. Pasażerowie mogą wtedy pomóc przy wykonywaniu czynności naprawczych.

Zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom samochodu

Na autostradzie przede wszystkim trzeba zadbać o widoczność pasażerów. Dlatego w samochodzie powinna być odpowiednia liczba kamizelek odblaskowych. Na holowanie pojazdu przez pomoc drogową nie powinno się czekać w aucie, ponieważ nie jest on bezpiecznym miejscem. Pasażerów należy przeprowadzić na drugą stronę barierek energochłonnych, żeby zapewnić im właściwe bezpieczeństwo. Jeżeli są to miejsca, gdzie występują ekrany dźwiękochłonne, powinno się znaleźć w nich drzwi ewakuacyjne. Należy jednak pamiętać, że otwierają się one tylko od strony drogi. Jeżeli drzwi się zatrzasną nie uda się nimi wrócić na autostradę. Jeśli jest taka możliwość, warto zorganizować pasażerom transport, szczególnie jeżeli warunki atmosferyczne nie są sprzyjające. Zadbasz wtedy nie tylko o ich komfort, ale i bezpieczeństwo.