Kiedy warto zdecydować się na montaż wentylacji mechanicznej?

wentylacja mechaniczna

Ciężko wyobrazić sobie jakiekolwiek pomieszczenie użytkowe bez sprawnej i działającej wentylacji. Jest to kluczowy system w każdym domu, pomieszczeniu biurowym, zakładzie produkcyjnym i nie tylko. Na czym polega zasada działania wentylacji i czym dokładnie jest wentylacja mechaniczna? Dowiesz się tego z naszego dzisiejszego artykułu.

Czym jest wentylacja mechaniczna?

Wentylacja to jedna z niezbędnych instalacji w każdym budynku, która zapewnia dopływ świeżego powietrza. Dzielimy ją na wentylację grawitacyjną oraz mechaniczną. Ta pierwsza działa na zasadzie wymuszonego przepływu powietrza i jego wymianie w wyniku różnicy temperatury i gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz. Natomiast wentylacja mechaniczna wymienia powietrze w sposób wspomagany. Może to być jeden wentylator w kuchni, łazience, garderobie czy innym trudno wentylowanym pomieszczeniu, jak i cały system wentylacji z centralą wentylacyjną. Jaka jest największa zaleta wentylacji mechanicznej? Jej działanie nie jest uzależnione od czynników atmosferycznych, a od dostarczanej energii. Cyrkulacja powietrza odbywa się dzięki wentylatorom, co zdecydowanie jest dużym usprawnieniem. 

Skutki nieprawidłowej wentylacji

Na potrzeby naszego artykułu z firmą, która zajmuje się wentylacją w Katowicach. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, jakie skutki niesie za sobą niesprawna wentylacja. Niektóre objawy widać gołym okiem, inne są bardziej złożone i niewidoczne. To między innymi:

  • zapach stęchlizny w domu,
  • roznoszenie się oparów z gotowania po całym domu, 
  • skroplona para wodna na szybach,
  • nieschnące pranie i podłogi po myciu,
  • wykwity pleśni i grzybów,
  • ciąg wsteczny.

Firma zajmująca się wentylacją w Katowicach zdradziła nam również, że usunięcie powstałej pleśni czy grzybów jest bardzo problematyczne. Często wymaga nawet skucia tynków. Dlatego też dbanie o odpowiednią wentylację jest kluczowe w każdym budynku.

Kiedy wentylacja mechaniczna to dobry wybór?

Klienci do wyboru mają wentylację mechaniczną i grawitacyjną. Kiedy wybrać którą? Jak zdradza specjalista z WASO KLIM – wentylacja z Chorzowa, Katowic i okolic:

Chociaż w wielu przypadkach wentylacja grawitacyjna spełnia swoją funkcję, to obecnie wiele budynków jest bardzo szczelnych i dobrze ocieplonych. Aby zapewnić stały dopływ świeżego powietrza, lepiej postawić na wentylację wspomaganą z wentylatorami, czyli mechaniczną. Zapewni ona sprawną wymianę powietrza, bez względu na warunki atmosferyczne.

Wentylacja to niezbędny system w każdym domu czy pomieszczeniu biurowym. Nie tylko ze względów technologicznych czy bezpieczeństwa, ale też zdrowotnych. Na pewno warto przemyśleć korzyści wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej i z pomocą specjalistów wybrać najlepsze rozwiązanie do swojego domu.