Nasadzenia drzew i krzewów – co warto wiedzieć?

sadzenie roslin

Sadzenie drzew i krzewów to jeden z głównych elementów prac ogrodowych. Od tego, jak je wykonamy, zależy wygląd naszej przyszłej zielonej przestrzeni. Podczas sadzenia nic nie powinno być dziełem przypadku – wszystko należy robić zgodnie z zasadami, w określonym terminie i z dbałością o to, by nie uszkodzić młodziutkich roślin.

Bez względu na to, czy planujemy nasadzenia drzew i krzewów w nowo tworzonym ogrodzie, czy w takim, który już od dawna istnieje, warto zadbać o to, by sadzonki pochodziły od dobrych i sprawdzonych dostawców. Powinny to być rośliny o czystych odmianach, bez chorób, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Unikajmy roślin, które już na pierwszy rzut oka kiepsko się prezentują, nawet jeśli są w dobrej cenie. Nie wyrosną z nich bujne okazy.

Najważniejsze zasady sadzenia roślin

Nasadzenia krzewów i drzew ozdobnych należy wykonać jesienią. Dzięki temu rośliny będą miały cały sezon zimowy na ukorzenienie. Przed sadzeniem należy dobrze przygotować ziemię. W słabym gruncie nie będą rosły nawet najmniej wymagające gatunki roślin. Konieczne będzie odchwaszczenie, odpowiednia uprawa, a w przypadku słabych gleb – rozrzucenie nawozu mineralnego, który poprawi parametry gleby. Planując rozmieszczenie roślin w ogrodzie zadbajmy również o to, by stanowisko odpowiadało im potrzebom. Niektóre rośliny lubią przebywać w pełnym słońcu, inne o wiele lepiej czują się w cieniu lub w półcieniu.

Sadzenie roślin krok po kroku

Kupując sadzonki w dobrych szkółkach drzew i krzewów możemy mieć pewność, że są one właściwie przygotowane do sadzenia. Pierwszym krokiem jest wykopanie dołu o odpowiedniej głębokości. Następnie wyjmujemy roślinę z doniczki czy folii i bez otrzepywania z ziemi wsadzamy do dołu. Zasypujemy go żyzną ziemią i obficie podlewamy. Jeśli sadzimy drzewko, należy zainstalować koło niego palik, do którego go przywiążemy. Świeżo posadzone rośliny w pierwszych tygodniach nie wymagają większej pielęgnacji – należy je tylko systematycznie podlewać.